• Historia liceum

        • HISTORIA

          I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

          IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W KOLUSZKACH

           

           

          Witajcie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach

           

          Zapraszamy do zapoznania się z ponad stuletnią historią Liceum

           

          Historia szkoły jest zawsze historią ludzi, którzy tę szkołę tworzyli i tworzą, a więc nauczycieli, uczniów, rodziców i mieszkańców. Nie inaczej jest z naszym Liceum, którego losy są ściśle związane z historią Koluszek i ludzi, którzy tu mieszkali i mieszkają.

          Jednym z ważnych czynników mających istotny wpływ na rozwój Koluszek miało otwarcie 13 października 1846 r. odcinka kolei warszawsko-wiedeńskiej, która w roku 1865 została połączona z fabryczną metropolią – Łodzią. Ów fakt i stacja sprawiły, że dość szybko zwiększyła się liczba mieszkańców Koluszek, przed którymi pojawiły się nowe wyzwania i potrzeby.

          W 1916 r. staraniem działaczy społecznych utworzono Koło Polskiej Macierzy Szkolnej, z którego inicjatywy zorganizowano m.in. bibliotekę, czytelnię, chór, orkiestrę i amatorski zespół teatralny. Jednak jego najpoważniejszym dokonaniem było utworzenie w 1917 r. pierwszej w historii naszego miasta szkoły średniej. Było nim Koedukacyjne Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej (po reformie Jędrzejewicza w latach 30-tych funkcjonowało jako Gimnazjum i Liceum z oddziałem humanistycznym i matematyczno-fizycznym). Należy podkreślić, że od samego początku szkoła nosiła imię Henryka Sienkiewicza, który był w Polsce pierwszym prezesem Rady Nadzorczej Polskiej Macierzy Szkolnej.

           

          Skromne początki Liceum - pierwsza siedziba szkoły w drewnianym budynku przy ul. Staszica 15

           

          Początki Liceum były skromne – szkoła nie posiadała własnego budynku, a lekcje odbywały się w wynajmowanych pomieszczeniach, m.in. w kinie przy ul. Przejazd. Dopiero w roku 1919 uczniowie i nauczyciele przenieśli się do drewnianego, parterowego domu przy ul. Staszica 15, który na ich potrzeby zakupił zarząd Koła Polskiej Macierzy Szkolnej.

          W roku 1925 do użytku oddano nowy gmach szkoły, wybudowany dzięki ofiarności mieszkańców Koluszek, przy ulicy Mickiewicza. Od tego czasu szkoła funkcjonowała w nowoczesnym, piętrowym budynku, który przetrwał do 1939 roku, kiedy został zburzony przez Niemców. Zniszczeniu uległa wówczas cała dokumentacja placówki - dlatego dziś przedwojenne dzieje szkoły odtwarzamy ze wspomnień i okruchów informacji.

          Nowoczesny gmach szkoły mieszczący się przy obecnej ul. Mickiewicza w Koluszkach

          Po wojnie szkoła mieściła się w dwóch budynkach przy ulicy Brzezińskiej. Koniecznością stało się zbudowanie nowego gmachu szkoły. I znów z inicjatywą wyszli mieszkańcy, w szczególności kolejarze, a wybór padł na działkę przy ulicy Kościuszki. W roku 1954 nastąpiło oddanie do użytku obecnej siedziby szkoły.

          Wygląd szkoły w latach 60

          W kolejnych latach budynek był kilkukrotnie modernizowany.

          Budynek szkoły w roku 2000

           

          Pomimo różnych zakrętów historii naszego kraju I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza istnieje do dzisiaj. Dzięki ogromnej ofiarności społeczeństwa Koluszek i zaangażowaniu współczesnych władz samorządowych Liceum nieustannie się rozwija. W wyniku reformy systemu edukacji w 1999 r. organem prowadzącym Liceum został Powiat Łódzki Wschodni.

           

          Wygląd szkoły po termomodernizacji w 2019 r.

           

          Problemy lokalowe szkoły – nowe wyzwanie – rozbudowa szkoły

          Reforma systemu edukacji z 2017 roku, której efektem była likwidacja gimnazjów i wydłużenie cyklu kształcenia w szkole podstawowej o dwa lata, spowodowała, że w roku 2019 do szkół średnich trafił tzw. „podwójny rocznik” kandydatów do klas pierwszych.

          Zarówno dla I Liceum Ogólnokształcącego, jak i dla Szkoły Podstawowej nr 2, mieszczących się w jednym budynku i dysponujących ograniczoną liczbą sal, organizacja roku szkolnego okazała się dużym wyzwaniem i w związku z tym rozpoczęto poszukiwania rozwiązań tej trudnej sytuacji lokalowej.

          Podpisanie Aktu Erekcyjnego przez Starostę Powiatu Łódzkiego Wschodniego Andrzeja Opalę oraz Burmistrza Miasta Koluszki Waldemara Chałata

           

          Organy prowadzące szkoły – Powiat Łódzki Wschodni i Gmina Koluszki zdecydowały o rozbudowie i w 2019 roku podjęły współpracę celem realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Rozbudowa infrastruktury edukacyjnej zlokalizowanej w Koluszkach przy ul. Kościuszki 16”.

          15 grudnia 2021 r. doszło do podpisania Aktu Erekcyjnego, dokumentującego rozpoczęcie budowy nowego skrzydła dla obu szkół.

          Temu wydarzeniu towarzyszyło symboliczne wbicie łopaty pod rozpoczęcie inwestycji.

          Symboliczne wbicie łopaty pod budowę nowego skrzydła budynku

           

          Budowa trwała zaledwie 365 dni.

          Dzięki inwestycji Liceum powiększyło się o cztery nowocześnie wyposażone sale lekcyjne.

          Nowe skrzydło szkoły dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

          Nowe skrzydło szkoły

          Dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych

          Licealiści mogą również korzystać z ogólnodostępnego tarasu widokowego i obserwatorium, którego kopuła umieszczona jest na dachu budynku i stanowi niezwykle efektowny element.

           

           

          Kopuła obserwatorium umieszczona na dachu nowego skrzydła

          Po rozbudowie w 2023 r. I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach stało się prawdziwym centrum nauki na miarę XXI wieku.

          Widok szkoły z lotu ptaka