Informacje pedagogiczne
Jeśli jesteś w kryzysie psychicznym i potrzebujesz fachowej porady, wsparcia lub innej formy pomocy, zacznij od skorzystania z jednej z poniższych form pomocy:
Zadzwoń:
800 70 22 22
Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu
800 12 12 12
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu
116 111
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu
116 123
Poradnia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym (Kryzysowy Telefon Zaufania)
Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu
112
W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia
Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu
Napisz:
SOS Czat dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka
Platforma wsparcia, przeznaczona dla osób doświadczających kryzysu psychicznego, emocjonalnego, ekonomicznego czy prawnego 116SOS.pl
https://www.116sos.pl/formularz
Napisz do specjalisty portalu Życie warte jest rozmowy
https://zwjr.pl/napisz-do-specjalisty
Czat / kontakt e-mail ze specjalistą Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
https://centrumwsparcia.pl/ lub https://liniawsparcia.pl/
Napisz do specjalisty Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
Spotkaj się:
1. LECZENIE SZPITALNE:
W szpitalach psychiatrycznych, oddziałach psychiatrycznych w szpitalach ogólnych, zakładach opiekuńczo-leczniczych o profilu psychiatrycznym, ośrodkach leczenia uzależnień, a także innych zakładach leczniczych, które sprawują całodobowo opiekę psychiatryczną lub odwykową, w ramach NFZ, do których można się zgłosić po pomoc w ostrym kryzysie psychicznym zagrażającym życiu.
https://pacjent.gov.pl/.../szpitale-psychiatryczne-i...
WAŻNE! Warto pamiętać, że w nagłych przypadkach osoba z zaburzeniami psychicznymi lub uzależniona może zgłosić się do szpitala psychiatrycznego bez skierowania, a o przyjęciu do szpitala decyduje lekarz izby przyjęć po zbadaniu pacjenta.
2. LECZENIE ŚRODOWISKOWE:
W placówkach opieki zdrowotnej udzielających pomocy psychiatryczno-psychologicznej w trybie ambulatoryjnym, w ramach NFZ.
Informacje na temat poradni / przychodni specjalistycznych (zdrowia psychicznego)
Informacje na temat Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) wraz mapą
Więcej informacji na temat różnych dostępnych w ramach NFZ form pomocy psychiatryczno-psychologicznej.
https://pacjent.gov.pl/opieka-psychiatryczna
3. LECZENIE DZIECI I MŁODZIEŻY:
Różne formy pomocy psychiatryczno-psychologicznej dla dzieci i młodzieży dostępne w ramach NFZ.
Wykaz ośrodków środowiskowych opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży
https://www.nfz.gov.pl/.../ochrony-zdrowia-psychicznego.../
WAŻNE! Zawsze, kiedy jest zagrożenie życia lub zdrowia, również z powodu stanu psychicznego, można zadzwonić na pogotowie ratunkowe lub pojechać na najbliższy Szpitalny Oddział Ratunkowy albo Izbę Przyjęć. W każdej takiej sytuacji pacjent otrzyma pomoc. Może to oznaczać np. badanie przez lekarza, w tym badanie przez psychiatrę dzieci i młodzieży lub pilne skierowanie do oddziału, np. oddziału psychiatrii dzieci i młodzieży. Jeżeli sytuacja jest trudna i pilna, ale nie jest groźna dla zdrowia i życia, warto umówić spotkanie z lekarzem, w razie potrzeby pilnie. Jeżeli trudno o psychiatrę dzieci i młodzieży, a czekać trzeba długo, wcześniej można spotkać się z psychiatrą dorosłych, lekarzem pediatrą, psychologiem lub psychoterapeutą.
4. OŚRODKI INTERWENCJI KRYZYSOWEJ:
W nich także można uzyskać bezpłatną pomoc w sytuacji kryzysowej, m.in. psychologiczną, prawną i socjalną.
Mapa z danymi kontaktowymi ośrodków interwencji kryzysowej
Lista ośrodków interwencji kryzysowej z całej Polski
http://www.interwencjakryzysowa.pl/osrodki-interwencji...
Nie bójmy się prosić o pomoc!
www.zapobiegajmysamobojstwom.pl
10 października 2024r. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
"Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów
i zachowywać radosny umysł." - Leonardo da Vinci
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ulepszania opieki medycznej nad chorymi psychicznie i na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych.
Wg. definicji WHO :
Zdrowie psychiczne to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka.
Zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorszy samopoczucie.
Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych.
Jak zadbać o swoją kondycję psychiczną?
Osoby pozytywniej nastawione do świata są bardziej szczęśliwe.
Nie jest to żadnym odkryciem, że czym więcej pozytywów dostrzega się w życiu, tym wydaje się ono lepsze. Jest to niezwykle ważne dla zachowania równowagi psychicznej i emocjonalnej. Zatem nawet jeśli masz beznadziejny dzień, wszystko się sypie, to spróbuj w tej sytuacji znaleźć choć jeden pozytywny aspekt.
"Śmiech to zdrowie"
Czy odwzajemniasz uśmiech innych osób, starasz się być miły dla innych, nawet nieznajomych? Czy idąc do domu masz czas aby zatrzymać się, powiedzieć “Dzień dobry!” sąsiadce i uśmiechnąć się, czy też pędzisz do domu ze wzrokiem wbitym w ziemię, nie zwracając uwagi na nic? Udowodniono naukowo, że śmiech wpływa pozytywnie na człowieka, między innymi przyspiesza proces zdrowienia, relaksuje. Na tym założeniu bazuje „śmiechoterapia”. Zatem UŚMIECHNIJ SIĘ. Spraw, aby osoby w twoim otoczeniu miały wiele powodów do radości, nie zawsze “bierz życie na serio” i czasem pośmiej się z siebie samego.
Jedz zdrowo i ruszaj się
Odpowiednia dieta i codzienna porcja ruchu mają ogromny wpływ na samopoczucie. Wyjdź na spacer, zacznij biegać albo jeździć na rowerze. Nadmiar węglowodanów w diecie może powodować senność i problemy z koncentracją, pamiętaj o zrównoważonej diecie.
Korzystaj ze światła słonecznego
Na ile to jest tylko możliwe postaraj się aby do twojego mieszkania czy miejsca pracy wpadało jak najwięcej promieni słonecznych. W szkole staraj się zajmować miejsce przy oknie. Przebywaj na słońcu jak najwięcej.
Dbaj o przyjaźń i znajomości
Kontakt z drugim człowiekiem nieraz ma uzdrawiającą moc. O ile lżej jest gdy ma się komu “wygadać”. Jak radośnie jest spędzić całe popołudnie w gronie najbliższych znajomych. Pamiętaj, że o relacje trzeba dbać, jeśli oczekujesz zainteresowania ze strony bliskich Twoimi sprawami, to przede wszystkim interesuj się tym co u nich się dzieje. Sam inicjuj spotkania, wyjścia. Chcesz z kimś porozmawiać? Zadzwoń, nie pisz sms czy wiadomości na portalu społecznościowym. Staraj się pamiętać o urodzinach i ważnych datach dla Twoich przyjaciół.
UWAGA! Rozsiewaj dobroć wokół siebie. Zdrowie psychiczne ma znaczenie!
Wiele osób wstydzi się mówić o swoich problemach, dlatego chorują w ciszy. To znaczy, że na co dzień ukrywają swój stan, udając że wszystko u nich w porządku. Czasami warto zapytać kogoś o samopoczucie. Może akurat w tym momencie ta osoba boryka się z jakimś problemem i przyda jej się wsparcie.
Ważne jest również, aby wiedzieć, kiedy potrzebujesz pomocy. W leczeniu chorób psychicznych można stosować terapię rozmową lub leki. Jeśli jesteś zakłopotany swoim obecnym stanem depresji, zacznij od przestrzegania tych wskazówek.
Numer 116 111 to anonimowy Telefon Zaufania dla osób potrzebujących pomocy i wsparcia psychicznego.
Po drugiej stronie słuchawki znajdują się specjaliści, którzy 24godz./7 dni w tygodniu są gotowi, aby Ci pomóc. Rozmowy są darmowe.
W naszej szkole również są specjaliści gotowi pomóc!
Zapraszamy do kontaktu z pedagogiem czy psychologiem szkolnym, jesteśmy tu dla Was!
Ewa Musiał - pedagog
Aneta Szymańska-Klepacz – psycholog
Źródło: