Edukacja na 5+
Brązowa odznaka dla naszego liceum!
SZKOLNY BUDŻET OBYWATELSKI- BYĆ WSPÓŁDECYDUJĄCYM OBYWATELEM
Szkolny budżet obywatelski to przykład edukacji obywatelskiej. Pokazuje młodym ludziom, że mogą mieć realny wpływ na najbliższe otoczenie – proponować swoje pomysły, przekonywać do nich innych, wnioskować, planować i realizować.
Uczniowie naszego liceum również spróbowali swoich sił i stworzyli 3 projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Po weryfikacji złożonej dokumentacji 2 wnioski zostały zakwalifikowane do głosowania, które przebiegać będzie w dniach 16.01- 24.01.2025r.
Dziś chcemy przedstawić Wam wspomniane dwa projekty:
"SZKOŁA - NASZ DRUGI DOM" przygotowany przez Przemysława Piasnego- ucznia klasy 3C i przewodniczącego Samorządu Szkolnego
oraz
"SCHOOL ART- KONCERT CHARYTATYWNY" autorstwa Piotra Olszyńskiego i Mieszka Popińskiego, uczniów klasy 4A.
Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
WYJĄTKOWY MOMENT – WIGILIA SZKOLNA
Jak co roku, na chwilę przed świętami Bożego Narodzenia, cała społeczność naszego liceum spotkała się, aby wspólnie przeżyć wyjątkową atmosferę szkolnej Wigilii.
Już od progu witała nas piękna scenografia, wzbogacona o świąteczne dekoracje, która podkreślała niezwykły charakter tego wydarzenia. W przedstawieniu, przygotowanym przez panie Anettę Olejniczak i Joannę Ćmiel, uczniowie wcielający się z dużym zaangażowaniem w biblijne postacie, przypomnieli nam dzieje narodzin Jezusa Chrystusa.
Nie mogło zabraknąć świątecznych piosenek i kolęd, również z towarzyszeniem chóru, co było dużą niespodzianką, ale i znakomitym pomysłem. Co tu dużo mówić – kiedy w jednym momencie śpiewa jednocześnie kilkanaście osób – jest moc! Mamy nadzieję, że zobaczymy chór jeszcze nieraz na naszej szkolnej scenie.
Podczas uroczystości wręczono również nagrody (choć w kontekście świąt powinniśmy napisać – prezenty) w konkursie na najlepiej udekorowaną salę.
4
KULTURALNA PODRÓŻ PO ŁÓDZKICH SCENACH TEATRALNYCH!
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w trzech niezwykłych spektaklach, które przeniosły nas w teatralny świat emocji, refleksji i sztuki:
- "Dziady cz. I, II, IV" w Teatrze Jaracza (klasa 3C i 3D) – klasyka polskiego romantyzmu. Dzieło, które choć stworzone 200 lat temu i ukształtowane przez problematykę czasów, w których powstało, jest przede wszystkim opowieścią o człowieku. Jego namiętnościach, zwątpieniach, duszy, utarczkach ze światem i sobą samym.
- "Bim Bam Bom. Pracoholiczna komedia romantyczna" w Teatrze Powszechnym (klasy 2A i 2D) – spektakl o miłości w czasach algorytmów, historia pary, która poznaje się dzięki «cyberswatce» – aplikacji do łączenia ludzi, którzy nie mają czasu na randki.
- "Antygona w Nowym Jorku" w Teatrze Nowym – (klasa 4A i 4B) - współczesna interpretacja klasycznego mitu, poruszająca opowieść o ludzkich dramatach, samotności i poszukiwaniu tożsamości w obcym świecie, która skłania do refleksji nad współczesnymi problemami społecznymi
Pomysłodawcą spotkań młodzieży z teatrem była p. Natalia Jagiełło.
MIKOŁAJKOWA WYPRAWA DO ŁODZI
Kolejni uczniowie, tym razem z klasy 1B, pod opieką pań Katarzyny Sobiesiak i Emilii Felkiewicz, wybrali się do Black World w Łodzi gdzie mieli okazję spotkać się z osobami niewidomymi i na własnej skórze przekonać się z jakimi wyzwaniami mierzą się one na co dzień. Było to niezwykłe doświadczenie a jednocześnie lekcja empatii i zrozumienia – można powiedzieć otwierająca oczy (choć o ironio – w ciemności) na świat osób niewidomych.
Po tej poruszającej lekcji empatii przyszedł czas na chwilę relaksu i wspólnej zabawy w kręgielni Grakula w Manufakturze. A wszystko w ramach świętowania Mikołajek.
Przy okazji dziękujemy wszystkim osobom pracującym w Black World w Łodzi, które z dużym zaangażowaniem wprowadzają nas w swój świat. Dzięki Wam mamy szansę zatrzymać się na chwilę, spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy (dosłownie i w przenośni) i lepiej zrozumieć codzienne wyzwania, z jakimi mierzycie się każdego dni
1
ŚWIĄTECZNA AKCJA „TAK. POMAGAM!”
Jak co roku wolontariusze z naszego liceum wzięli udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności „TAK. POMAGAM!”, organizowanej przez Caritas. Akcja odbyła się w weekend 7-8 grudnia i była doskonałą okazją, by wspólnie zaangażować się w pomoc potrzebującym.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli zbiórkę oraz naszym wspaniałym wolontariuszom za poświęcony czas i wielkie serca Wasze zaangażowanie jest dowodem, że razem możemy uczynić świat lepszym miejscem!
3
OTRZĘSINY KONTRA PRÓBNA MATURA – CZYLI DZIEŃ PEŁEN EMOCJI!
5 grudnia w naszym liceum królowały dwa światy! Z jednej strony – czwartoklasiści sprawdzali swoją wiedzę pisząc próbną maturę z języka angielskiego, z drugiej pierwszoklasiści byli poddawani „bojowej próbie”, w której mieli udowodnić, że zasługują na miano ucznia I LO w Koluszkach. I jak to przy otrzęsinach bywa - Konkurencje były zabawne, ale i „wymagające”- trzeba było wykazać się sprytem, szybkością, spostrzegawczością, talentem wokalnym, czy zdolnościami manualnymi.
Najważniejsze jednak, że pierwszoklasiści dali radę a przy okazji mieli dużo dobrej zabawy. Można zażartować, że tego dnia jedni uczniowie mieli „atrakcje” w sali gimnastycznej , inni zaś w arkuszach egzaminacyjnych. Tym drugim życzymy jak najlepszych wyników.
Z atrakcjami w sali gimnastycznej najlepiej poradzili sobie uczniowie klasy 1B zdobywając największą liczbę punktów. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy potwierdzające oficjalne przyjęcie w poczet uczniów naszej szkoły a klasa 1B dodatkowo przechodnie trofeum – kota i zaszczyt organizacji otrzęsin w przyszłym roku.
Gratulujemy!
2
NASZA SZKOŁA MÓWI „TAK” IDEI „ROZMAWIASZ-POMAGASZ”!
Po raz kolejny przystąpiliśmy do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Rozmawiasz-Pomagasz” Fundacji GoodNetwork, który polega na organizacji wspólnych lekcji online pomiędzy szkołami w Polsce i innych krajach z partnerami z Afryki, Azji i Ameryki Południowej.
28 listopada 2024 r. uczniowie klasy 1B (pod kierunkiem pani Katarzyny Gierach) odbyli wirtualne spotkanie z uczniami z wioski Ramunde Twaweza w Kenii. Podczas zajęć zaprezentowali i omówili ważne daty i wydarzenia, które przypadają w grudniu w Polsce. Młodzież opowiadała o polskich zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych, świątecznych potrawach, sylwestrowych zabawach czy zimowej pogodzie. Na spotkanie przybył też Święty Mikołaj z „workiem pytań” w języku angielskim. Wymiana pytań i odpowiedzi między uczniami była doskonałą okazją do poznawania kultury i zwyczajów oraz warunków życia kenijskich rówieśników.
Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej i życzliwej atmosferze. Przyczyniło się do doskonalenia umiejętności językowych, budowania zaangażowania społecznego oraz rozwijania wartościowych relacji, wrażliwości i empatii. Międzynarodowa lekcja tak bardzo przypadła do gustu młodzieży, że z niecierpliwością oczekują na kolejne zajęcia.
W naszym liceum odbyły się również kiermasze charytatywne zorganizowane z inicjatywy dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów. Wszyscy aktywnie zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Zebrany dochód przekazany zostanie na pomoc Fundacji GoodNetwork.
MICKIEWICZ I LEGO?
Nietypową lekcję języka polskiego zorganizowali, zachęceni przez p. Natalię Jagiełło, uczniowie klasy 3C. Zaprosili oni młodzież z klasy 7B Szkoła Podstawowa nr 2 w Koluszkach na spotkanie z „Dziadami” Adama Mickiewicza. Wcielając się w rolę nauczycieli nasi licealiści z pomocą takich stron i platform internetowych jak Quizlet, Wordwall czy Genially przypomnieli najpierw uczestnikom spotkania treść utworu a następnie, wykorzystując metodę LegoLogos, pokazywali jak zrozumieć problematykę dramatu romantycznego. Kto by pomyślał? Mickiewicz w wersji LEGO. A jednak.
Okazało się, że przełożenie utworu na język klocków to strzał w dziesiątkę - ciekawe doświadczenie i spojrzenie na literaturę z zupełnie innej perspektywy. Po dwóch godzinach pracy, zgodnie podsumowano, że dramat Adama Mickiewicza staje się całkiem znośny.
1
NASZA MŁODZIEŻ NAGRODZONA
25 listopada, podczas gali rozdania nagród Papieża Franciszka, organizowanej przez kardynała Grzegorza Rysia w Łodzi, uczniowie z naszej grupy wolontaryjnej "Serce na dłoni" zostali nagrodzeni za swoją działalność.
Karolina Koluszkowska (kl. 4C), Wiktoria Kulik (kl. 2D), Alicja Szymańska (kl. 4C), Weronika Świsłowska (kl. 2D), Igor Gąsiorek (kl. 3A) i Artur Szulc (kl. 3C) otrzymali 4 brązowe i 2 srebrne medale za zaangażowanie w działania charytatywne. To ogromne wyróżnienie i dowód na to, że ich bezinteresowna pomoc i poświęcenie mają znaczenie.
Serdecznie gratulujemy. Niech ta nagroda będzie dla Was inspiracją do dalszego działania.
Materiał z gali i wystąpienia uczniów naszej szkoły, którzy mieli okazję zaprezentować podjęte przez siebie działania, jest dostępny na Youtube, na kanale archidiecezji łódzkiej.
POMAGAMY!
Z inicjatywy Szkolnego Koła Wolontariatu „Serce na dłoni” i Samorządu Szkolnego ogłoszona została w listopadzie akcja zbiórki karmy dla zwierząt ze schronisk. Inicjatywa godna pochwały, ale najbardziej cieszy odzew uczniów, którzy udowodnili, że los zwierząt nie jest mi obojętny.
Dziękujemy każdemu kto włączył się w akcję. Pokazaliście, że macie wielkie serca Dzięki Waszej hojności i zaangażowaniu udało się zebrać mnóstwo suchej i mokrej karmy, która trafiła już do schroniska w Tomaszowie Mazowieckim.
Pamiętajcie – dobro wraca!
Edukacja na 5+
W ramach realizacji projektu Edukacja na 5+ przed nami następujące zadania:
• Zajęcia wyrównawcze i rozwijające uzdolnienia dla uczniów z języka angielskiego i matematyki
• Koła zainteresowań: warsztaty muzyczne School Art. i koło filmowo - zdjęciowe The End
• Szkolenia dla kadry pedagogicznej
• Doposażenie placówki – zakup wyposażenia do sali 8 - mobilna pracownia komputerowa, okulary VR, kalkulatory graficzne, zestaw nagłośnieniowy, programy graficzne i edukacyjne.
W ubiegłym roku byliśmy na 6 miejscu.
Ale w tym roku I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach jesteśmy WICEMISTRZAMI WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH !!!!
W Turnieju Finałowym Województwa Łódzkiego w Piłkę Ręczna Dziewcząt, rozgrywanym w Piotrkowie Trybunalskim zajmujemy 2 miejsce .
1 miejsce II LO w Pabianicach
2 miejsce I LO w Koluszkach
3 miejsce I LO w Wieluniu
4 miejsce ZS 3 Skierniewice
5 miejsce IV LO w Piotrkowie Trybunalskim
Gratulacje !!!
1
41. OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEJ LZS
Tegoroczny finał 41. Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej LZS, który odbywał się w listopadzie w Zakopanem, zgromadził blisko 220 uczestników. Wśród nich był uczeń naszej szkoły – Jakub Pietrzak (kl. 4D). Na finał składały się: test zawierający 60 pytań z zakresu historii sportu polskiego, wiedzy turystyczno-krajoznawczej o Polsce, najmniejszych krajach Europy – Watykan, Monako, San Marino, Andora i o Unii Europejskiej a także eliminacje sportowe w 6 konkurencjach sportowo-rekreacyjnych.
Miło nam poinformować, że Kuba - finalista poprzedniej olimpiady zdobył puchar dla najlepszego uczestnika w kategorii wiekowej do 18 lat. Opiekunem ucznia był p. Paweł Lewiak, nauczyciel geografii. Serdecznie gratulujemy
ŚWIATOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA.
- 1
„Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka, bo prawa dziecka to prawa człowieka”. (cyt. Marek Michalak)
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.
W tym roku mija 35 lat od tego ważnego wydarzenia. W celu wspólnego z UNICEF uczczenia tego święta i pokazania, że prawa dziecka są dla nas ważne, Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panią Joanną Wojtas, dyrekcją liceum oraz panią sekretarz Aleksandrą Wasiak-Długoborską, przygotowali dla wszystkich naszych szkolnych dzieci (tych młodszych i nieco starszych), symboliczną niespodziankę, obdarowując soczystym, zdrowym jabłkiem wraz z dołączoną karteczką przypominającą o posiadanych prawach.
Ten dzień był okazją do refleksji oraz budowania świadomości wśród młodzieży i nas dorosłych, że prawa dziecka są priorytetem, a ich ochrona to nasza wspólna odpowiedzialność.
Spontanicznie, a jednocześnie w innowacyjny sposób do akcji włączyli się również uczniowie, którzy nagrali krótki filmik przypominający o ważnym prawie jakim jest prawo do zdrowego stylu życie bez używek.
Zapraszamy na fotorelację.
GRATKA DLA MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻEK I NIE TYLKO
Warto udać się w najbliższy weekend (22.11-24.11) na stację Łódź Fabryczna. W tym niezwykle wyjątkowym miejscu odbędzie się pierwsza edycja Łódzkich Targów Książki. Mile widziane są nie tylko osoby mające pociąg do książek Na miejscu, oprócz wydawnictw, księgarni czy antykwariatów, na odwiedzających czekają też strefy komiksu, gier i zabawek oraz designu, plakatu, rękodzieła i winyli.
ROZKŁAD JAZDY:
22.11.2024 (piątek) / godz. 10:00-19:00
23.11.2024 (sobota) / godz.. 11:00 -19:00
24.11.2024 (niedziela) / godz. 11:00 - 17:00
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
spotkania autorskie
wystawa sztuki współczesnej (wernisaż w piątek 22.11.2024)
fotosesje na ściance fotograficznej
strefa relaksu i foodtrucków
wycieczka z przewodnikiem i warsztaty malowania światłem
rodzinna strefa animacji i gier
warsztaty lego
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
KOLEJNA ODSŁONA PROGRAMU "MATEMATYKA PO ŁÓDZKU"
25 października grupa uczniów klasy 3D pod opieką p. Anetty Olejniczak uczestniczyła, w ramach projektu „Matematyka po Łódzku”, w wykładach na Politechnice Łódzkiej - ,,Kogo wybrać? Jak całka rozmyta może pomóc w wyborze partnera", oraz ,,Liczenie brudnych koszulek a nieskończoności".
Przy okazji wizyty młodzież została oprowadzona po kampusie PŁ, którego powierzchnia zrobiła na wszystkich duże wrażenie. Podobnie było w przypadku Centrum Sportu, w którym szczególnie spodobał się basen o olimpijskich wymiarach.
Ostatnia część spotkania odbyła się w nowoczesnym budynku Alchemium, gdzie uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego oraz przyglądali się doświadczeniom przygotowanym przez koła działające na Wydziale Chemicznym PŁ.
Jak podsumowała wyjazd jedna z jej uczestniczek – „Dzięki tej wyprawie mogliśmy poczuć się jak studenci i przez chwile zobaczyć jak wygląda studenckie życie. Kto wie, może właśnie tam w przyszłości będziemy rozwijać swoje zainteresowania i spełniać się w nauce.”
"TRUDNO JEST ŻYĆ BEZ OJCZYZNY, ALE JESZCZE TRUDNIEJ BEZ WOLNOŚCI"
Inspirujące słowa o wolności, patriotyzmie i miłości do Ojczyzny autorstwa wybitnych postaci historycznych, specjalna okolicznościowa dekoracja wykonana z pieczołowitością przez uczennice klasy 4D i quiz historyczny „Niepodległa II Rzeczpospolita” przeprowadzony w aplikacji Kahoot były naszym sposobem na uczczenie Święta Niepodległości.
Bardzo serdecznie dziękujemy uczennicom klas 1C i 4D za przygotowanie dekoracji oraz uczennicom klasy 3C za przygotowanie i przeprowadzenie quizu. Pomocą i wsparciem służyli p. Anna Malecha, p. Agnieszka Włodarkiewicz i p. Patryk Kozieł.
Gratulujemy wiedzy historycznej wszystkim uczestnikom konkursu, którzy w parach odpowiadali na pytania dotyczące okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę i II RP.
Najlepsi okazali się: 1. miejsce - Igor Bartosiewicz i Bartosz Siudziński (kl. 4C), 2. miejsce – Martyna Rudnicka i Mikołaj Jakubowski (kl. 3C) 3. miejsce – Martyna Siejkowska i Klaudia Ratajczyk (kl. 2D).
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie