• Aktualności

            • ZABAWA ANDRZEJKOWA Z „SERCEM NA DŁONI”

            • 25 listopada grupa nieformalna „Serce na dłoni”, w skład której wchodzą uczniowie naszej szkoły, zorganizowała zabawę andrzejkową dla dzieci z gminy Koluszki. Wolontariusze zatroszczyli się o dekorację sali, słodki poczęstunek i animację zabaw dla dzieci. Atrakcją było zaprezentowanie swojego talentu muzycznego i artystycznego na scenie. Zabawa była połączona z konkursami, za które każde dziecko otrzymywało nagrody rzeczowe. W czasie imprezy nie zabrało takich atrakcji jak: zabawy z chustą animacyjną, malowanie twarzy i rysowanie. Dobra zabawa, radość dzieci i ich uśmiech były najcenniejszą nagrodą.

              Projekt „Zabawa andrzejkowa z sercem na dłoni” zintegrował środowisko lokalne, przyczynił się do uwrażliwienia młodych ludzi na potrzeby osób niepełnosprawnych. W projekt zaangażowało się 46 wolontariuszy z naszej szkoły, a uczestniczyło w nim ok. 50 dzieci. Zabawa odbyła się w domu parafialnym przy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koluszkach. Liderem projektu był Igor Gąsiorek, uczeń klasy 2A. Pomysłodawcą i opiekunem projektu była pani Katarzyna Pryputniewicz.

              Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030.

              #łódzkiakceleratorobywatelski #NarodowyInstytutWolności #NOWEFIO

            • Z WIZYTĄ NA UNIWERSYTECIE ŁÓDZKIM

            • 24 listopada 2023 roku klasa 2C, wraz z opiekunami - p. Natalią Jagiełło i p. Anną Stańczyk, brała udział w nietypowych zajęciach. Tym razem prowadzone były przez wykładowców z Wydziału Filologicznego i Wydziału Zarządzania UŁ. Uczniowie mogli przez kilka godzin poczuć się jak studenci uczestniczący w wykładach i ćwiczeniach. Prowadzący przybliżyli zagadnienia z zakresu komunikacji językowej - mowa werbalna, niewerbalna, a także techniki negocjacji. Te zagadnienia będą na pewno przydatne nie tylko w szkole, ale również w życiu codziennym. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie wszystkich ważnych punktów na Wydziale, natomiast kulminacyjnym momentem wizyty była możliwość poprowadzenia fragmentu wykładu w auli.

            • SUKCES NASZEJ UCZENNICY W KONKURSIE POETYCKIM

            • 23 listopada 2023 roku miał miejsce finał jubileuszowego XXV Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jury wybrało 25 najbardziej poruszających

              i artystycznie dojrzałych wierszy, spośród 366 utworów nadesłanych na tegoroczną edycję.

              Wśród nagrodzonych i wyróżnionych prac znalazł się tekst autorstwa naszej uczennicy - Weroniki Markiewicz (kl. 2C).

              Każdy z młodych poetów otrzymał dyplom, symboliczną nagrodę, a także tomik poezji z nagrodzonym wierszem.

              Weronice składamy gratulacje!

            • 18. EDYCJA WIECZORU GÓR I PRZYGODY

            • Góry Izerskie, Bornholm, Karaiby, Azerbejdżan czy zapomniane archipelagi Indonezji – Solor i Alor - w te zakątki zabrali uczestników Wieczoru Gór i Przygody, organizowanego od 18 już lat przez p. Pawła Lewiaka (nauczyciela geografii naszego liceum i zapalonego podróżnika) goście prelegenci. Byli wśród nich: Patrycja Krawczyk (nauczyciel j. angielskiego naszej szkoły) z mężem, Wojtek Gumiński (uczeń klasy 2D), Krzysztof Grzelak, Piotr Jabłoński i oczywiście pomysłodawca wieczoru.

              Pełnym pasji opowieściom towarzyszyły prezentacje zdjęć i filmów z wypraw, przenoszące słuchających w słoneczne, gorące miejsca będące miłą odskocznią od prawdziwie listopadowej aury panującej na zewnątrz.

              W trakcie wieczoru można było również zobaczyć wystawę zdjęć z podróży p. Szczepana Fei.

            • KLOCKI LEGO I „MITOLOGIA”

            • LEGO LOGOS (ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ) to metoda, której autorem jest dr Jarosław Marek Spychała. Odnosi się ona przede wszystkim do filozofii, jednak, jak udowadnia to młodzież na zajęciach z p. Natalią Jagiełło, z powodzeniem można wykorzystać ją także na lekcjach języka polskiego w kontekście przeczytanych lektur. W tym roku na warsztat wzięto „Mitologię” Jana Parandowskiego.

              Uczniowie za pomocą klocków przedstawiali przeczytane mity. W ten sposób dokonywali wizualizacji tekstu, jednocześnie wykazując się jego znajomością i zrozumieniem. Owocem tych działań były konstrukcje ukazujące: narodziny świata i bogów, powstanie człowieka (Prometeusz, cztery wieki ludzkości, potop), Hades, Tartar, Pola Elizejskie.

              Metoda warta jest polecenia. Dzięki niej, nie tylko budujemy pozytywną atmosferę podczas lekcji, ale przede wszystkim kształcimy wiele kluczowych umiejętności

            • WIZYTA NA WYSTAWIE BODY WORLDS

            • Już kolejny raz uczniowie naszej szkoły mieli okazję zwiedzić wystawę "Body Worlds". Tym razem ekspozycja odbywała się w Katowicach i tam właśnie wybrały się klasy 2B i 2D z opiekunami p. Katarzyną Łyskowicz, p. Anetą Korczyńską i p. Anettą Olejniczak. Zwiedzający mieli możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele - od poczęcia, przez dzieciństwo, dojrzałość aż po jesień życia. Na wystawie młodzież mogła zobaczyć 160 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał utrwalonych techniką plastynacji, która pozwala zwiedzającym nie tylko odkrywać potencjał naszego organizmu, jego anatomiczną budowę czy złożoność funkcji, ale również poprzez zestawienie zdrowych i chorych narządów uświadamia jak nasz styl życia, to co robimy, jemy, ma na nas i nasze ciało wpływ, zarówno pozytywny jak i negatywny. Taka wiedza przyda się uczniom nie tylko na lekcjach biologii.

            • Mamy to !!!!

            • Wygrywamy w półfinale wojewódzkim w piłce ręcznej dziewcząt w Tomaszowie Mazowieckim !!!!

              Zwyciężamy z najlepszymi szkołami ponadpodstawowymi z Tomaszowa Mazowieckiego, Opoczna ,Bujen

              To historyczny sukces dziewczyn  z naszego liceum w piłce ręcznej !!!!

              Na wiosnę wygrały piłkę nożną, a teraz piłkę ręczną.

              Jesteśmy już w szóstce najlepszych szkół średnich w województwie łódzkim !!! Jedziemy w czwartek na Finał Województwa !!!!

            • „TAK. POMAGAM!” - ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI 2023

            • Ruszamy z kolejną edycją akcji charytatywnej „Świąteczna Paczka”, do której serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną oraz każdego kto ma możliwość i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Naszą inicjatywą jest pomoc rzeczowa – paczki świąteczne, które powędrują do potrzebujących osób, rodzin z terenu miasta i gminy Koluszki.

              ZBIÓRKA BĘDZIE TRWAĆ W TERMINIE OD 27 LISTOPADA DO 11 GRUDNIA 2023 r.

              W ramach akcji będziemy zbierać: słodycze (ciastka, czekolady, cukierki), bakalie, produkty spożywcze długoterminowe, środki czystości, artykuły chemiczne, kosmetyki itp.

              Produkty można przekazywać wychowawcom klas bądź pedagogowi szkolnemu. Mamy nadzieję, że zechcecie wesprzeć naszą inicjatywę i dołączycie do grona darczyńców.

              Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji.

              Dajmy innym serce na święta!

            • SPOTKANIE MŁODYCH W ATLAS ARENIE

            • 12 listopada 62 uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w spotkaniu młodych w Atlas Arenie w Łodzi, które było podsumowaniem projektu ewangelizacyjnego „11 Przykazań”. Przygotowaniem do tego wydarzenia były katechezy realizowane w ramach lekcji religii, których celem było pogłębienie rozumienia treści Przykazań. Spotkaniu, podczas którego nie brakowało wzruszających, ale i radosnych momentów, towarzyszyły wspólna modlitwa i śpiew, a katechezę do młodych wygłosił Kardynał Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki.

            • 40 OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEJ LZS

            • Blisko 200 uczestników zgromadził tegoroczny finał 40. Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Turystyczno – Krajoznawczej LZS w Zakopanem (10-12 listopada b.r.). Wśród nich był uczeń naszego liceum – Jakub Pietrzak (kl. 3D) i nauczyciel geografii p. Paweł Lewiak. Zawodników czekały zmagania sportowe oraz test wiedzy obejmujący walory turystyczne Polski i Europy, Unię Europejską oraz historię polskiego sportu. Zarówno Kuba jak i p. Paweł Lewiak znaleźli się w ścisłym finale, do którego zakwalifikowało się 6 najlepszych uczestników olimpiady. Pytania finałowe, często bardzo trudne i szczegółowe (min. o polskie miasto, w którym znajduje się pomnik zbieracza makulatury Szymona Giętego czy o miejscowość w Anglii, w której odbywa się święto Lady Godiv’y) wymagały bardzo dużej wiedzy.

              Ostatecznie, po zaciętej walce, p. Paweł Lewiak zajął 3. miejsce a Kuba – 5. Jakuba czekała jeszcze ogromna niespodzianka - otrzymał bowiem puchar dla najlepszego – najmłodszego (poniżej 18 lat) uczestnika finału. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            • GALA NAGRODY PAPIEŻA FRANCISZKA

            • 13 listopada w Teatrze Monopolis odbyła się Gala NAGRODY PAPIEŻA FRANCISZKA, w trakcie której uczniowie z naszej szkoły otrzymali wyróżnienie za zaangażowanie w działalność charytatywną i ewangelizacyjną. Brązowy medal od Kardynała Grzegorza Rysia otrzymali: Julia Mękarska (ubiegłoroczna maturzystka), Igor Gąsiorek (kl. 2A), Artur Szulc i Przemysław Piasny (kl. 2C). Galę uświetnił występ grupy teatralnej MUMIO. Do konkursu uczniów przygotowała pani Katarzyna Pryputniewicz. Serdecznie gratulujemy wyróżnienia.

            • SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM PERN

            • W ramach projektu „Nasze Ekologiczne Pracownie” uczniowie klasy 3A razem z opiekunem p. Edytą Szeleszczyk spotkali się 09.11.2023r. z zastępcą kierownika działu Koluszki PERN - polskiego przedsiębiorstwa zajmującego się logistyką naftową. P. Bartłomiej Ziółkowski przybliżył młodzieży w jaki sposób odbywa się transport i magazynowanie ropy naftowej oraz paliw. Opowiedział też o budowie instalacji technicznej służącej do dodawania biokomponentów do paliw ciężkich i o pracy w laboratorium. Uczniowie mogli posłuchać również jakie inicjatywy proekologiczne realizowane są w PERN – ograniczenie śladu węglowego, obniżenie kosztów zużycia wody a także zmiana zagospodarowania wód opadowych i odpadów płynnych powstających podczas czyszczenia ropy naftowej.

            • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

            • Uczniowie klas 2B i 3C pod opieką p. Anety Korczyńskiej i p. Anny Malechy przygotowali na okoliczność Święta Niepodległości słodki poczęstunek. Co więcej, osoby rozdające cukierki (przyozdobione biało-czerwoną kokardą) ubrane były tak, aby swoim wyglądem nawiązywać do strojów z roku 1918. Maja Łukasik (kl. 2B), grając na akordeonie podczas jednej z przerw, przypomniała również znane i lubiane polskie pieśni patriotyczne, które powstawały w czasach I wojny światowej i odzyskania przez Polskę Niepodległości.

            • SPOTKANIA Z PRZEDSTAWICIELAMI UCZELNI WYŻSZYCH

            • W ostatnim czasie uczniowie klas trzecich i czwartych mieli okazję poznać ofertę uczelni wyższych podczas spotkań z ich przedstawicielami. W październiku gościliśmy p. Ronalda Wójcika - pełnomocnika Dziekana Wydziału Filozoficzno-Historycznego ds. promocji i kontaktu z otoczeniem zewnętrznym, który przybliżył uczniom klas 3B, 3C, 3D oraz 4C możliwości rozwoju dzięki ofercie Uniwersytetu Łódzkiego - ze szczególnym naciskiem na kierunki humanistyczne.

              W listopadzie młodzież z klas czwartych uczestniczyła w Akademickich Spotkaniach, w trakcie których wysłuchała wykładu: „Jak świadomie wybierać przyszłość akademicką?". Tegoroczni maturzyści oprócz możliwości poznania oferty wybranych uczelni wyższych, mogli również usłyszeć jakie były najchętniej wybierane kierunki kształcenia w ubiegłych latach oraz poznać najefektywniejsze metody pozyskiwania informacji na temat dalszej edukacji.

            • AKCJA SZYTA NA MIARĘ

            • Już po raz dziewiąty wystartowała akcja Czytaj PL, w której przez cały listopad możecie czytać zupełnie za darmo 18 bestsellerowych tytułów.

              Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji – w naszej szkole na drzwiach sal polonistycznych i biblioteki. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki. Tegoroczna lista lektur jest niezwykle bogata. Miłośnicy literatury mogą wybierać spośród takich kategorii jak Young Adult, reportaże, literatura piękna, obyczajowa oraz kryminały. Tak jak w zeszłym roku, książki będzie można czytać również na czytnikach elektronicznych inkBOOK oraz Kindle.

              Zapraszamy do czytania

            • Z WIZYTĄ W EC1

            • W ramach projektu „Nasze ekologiczne pracownie” uczniowie klasy 1A, pod opieką p. Eweliny Rabendy i p. Edyty Szeleszczyk, wybrali się do EC1 w Łodzi, gdzie zwiedzali Centrum Nauki i Techniki.

              W czasie wizyty młodzież miała okazję dowiedzieć się jak jest przetwarzana energia. Podczas oprowadzania przewodnik przybliżył wszystkim drogę otrzymywania energii elektrycznej od węgla do wykorzystania elektryczności w życiu codziennym. Uczniowie obejrzeli również mapping na historycznym turbozespole Brown Boveri i uczestniczyli w seansie pt.”Gwiazdozbiory jesiennego nieba”. Wybrane gwiazdozbiory widziane jesienią po zachodzie słońca omawiał absolwent naszego liceum a teraz pracownik EC1 Mariusz Mąkiewicz.

            • POMAGAMY ZWIERZĘTOM ZE SCHRONISKA

            • Po raz kolejny pokazaliśmy, że los zwierząt nie jest nam obojętny! Zbiórka dla zwierząt ze schroniska trwała w naszej szkole dwa tygodnie. Zebraną karmę, koce i akcesoria przekazaliśmy do Schroniska dla Bezdomnych Psów i Kotów w Skierniewicach.

              Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się do akcji.

            • MŁODZIEŻOWE MINIGRANTY-NOWE FIO 2021-2030 dla województwa łódzkiego

            • Miło jest nam poinformować, że uczniowie z naszej szkoły: Igor Gąsiorek 2a, Artur Szulc 2c i Przemysław Piasny 2c wygrali konkurs na „MŁODZIEŻOWE MINIGRANTY-NOWE FIO 2021-2030 dla województwa łódzkiego”. Pod kierunkiem pani Katarzyny Pryputniewicz napisali projekt „Zabawa andrzejkowa z sercem na dłoni”, którego celem jest zorganizowanie zabawy andrzejkowej dla dzieci z gminy Koluszki. Celem projektu jest integracja społeczności lokalnej, kreatywne spędzanie czasu, zaprezentowanie i rozwijanie talentów muzycznych i artystycznych dzieci i młodzieży. Zabawa będzie połączona z konkursami i nagrodami dla dzieci, oraz słodkim poczęstunkiem. Odbędzie się 25 listopada w godz.10.00-13.00 w domu parafialnym przy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koluszkach. Więcej szczegółów udziela lider projektu: Igor Gąsiorek z klasy 2a, oraz opiekun projektu: pani Katarzyna Pryputniewicz.