Uczniowie klasy 4C i 4D wraz z opiekunami (p. Paweł Lewiak, p. Patryk Kozieł i p. Małgorzata Borska) jako cel swojej ostatniej licealnej wycieczki klasowej obrali Podlasie. Ten, zdawałoby się, mało popularny kierunek okazał się jednak niezwykle ciekawym wyborem.
Pierwszego dnia uczniowie zawitali do Tykocina gdzie poznawali historię tamtejszej społeczności żydowskiej - oglądali gmach synagogi oraz odwiedzili pozostałości kirkutu czyli żydowskiego cmentarza. Zwieńczeniem wizyty w Tykocinie był tamtejszy zamek, który choć jest jedynie rekonstrukcją oryginału, robi niezwykłe wrażenie.
Drugi dzień uczniowie spędzili w Białymstoku poznając historyczno-kulturalne dziedzictwo nie tylko samego miasta, ale także całego regionu. Dzień rozpoczął się od wizyty w Muzeum Pamięci Sybiru - wyjątkowym miejscu gdzie mogli poznać dramat wywózek, deportacji i męczeństwa Polaków pod okupacją sowiecką. Następnie nasi licealiści obejrzeli pałac Branickich z jego niezwykłą architekturą oraz spacerowali po ogrodach pałacowych urządzonych w stylu francuskim. Po południu udali się do pobliskiego Wasilkowa gdzie znajduje się Skansen Wsi Podlaskiej.
Dzień trzeci poświęcony był kulturze prawosławnej oraz tatarskiej. W Supraślu młodzież miała okazję do obejrzenia eklektycznego pałacu Bucholców i prawosławnego soboru Zwiastowania NMP. W Kruszynianach (jednej z dwóch tatarskich wsi w Polsce) uczniowie zwiedzili mizar czyli cmentarz muzułmański i „Tatarską Jurtę”- centrum kultury tatarskiej gdzie mogli też skosztować tamtejszej kuchni. Zwieńczeniem pobytu w Kruszynianach było zwiedzanie meczetu. Krótką prelekcję o dziejach Tatarów w Polsce, ich kulturze oraz tradycjach religijnych wygłosił opiekun tego miejsca – Dżemil.
Wycieczka była interesującą wyprawą do wielokulturowego zakątka naszego kraju i zarazem przykładem, że możliwe jest współistnienie różnych kultur i religii jeśli oparte jest o wzajemny szacunek.