• PROJEKTY Z JĘZYKA ŁACIŃSKIEGO I KULTURY ANTYCZNEJ

• W ramach zajęć z języka łacińskiego i kultury antycznej uczniowie klas pierwszych przygotowali prace projektowe na wybrany przez siebie temat z zaproponowanych przez nauczyciela łaciny – p. Joannę Ćmiel. Uczniowie wykonywali prace w parach.

Byliśmy pod wrażeniem kreatywności młodzieży, która przyzwyczajona raczej do wykonywania prezentacji multimedialnych musiała tym razem wykazać się zdolnościami manualnymi. Różnorodna tematyka, wybór technik wykonania prac, ich staranność i estetyka a nade wszystko poprawność merytoryczna sprawiły, że nauczycielka j. łacińskiego zdecydowała o wystawieniu prac w holu szkolnym, tak aby cała społeczność szkolna mogła zobaczyć efekty.

Poprzeczka została zawieszona wysoko. Już teraz czekamy na prace przyszłorocznych uczniów klas pierwszych.

• TO SIĘ NIE KOŃCZY

• 13.06 uczniowie klas 1B, 1C, 2B, 2C, 3B, 3C, 3D wraz z wychowawcami wzięli udział w pokazie filmu dokumentalnego „To się nie kończy … Historia dzieci z obozu na Przemysłowej”, którego reżyserem jest Mateusz Winkiel (absolwent naszej szkoły) a zrealizował go we współpracy z łódzkim Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Niezwykle poruszający film opowiada historię obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich, który mieścił się w Łodzi przy ulicy Przemysłowej. Bohaterzy filmu – Ocalali z obozu wracają wspomnieniami do bardzo trudnej, często brutalnej rzeczywistości obozowego życia, które odcisnęło na nich głębokie piętno. Jak mówi jeden z Ocalałych – „to się nie kończy… to się nie da zapomnieć. Człowiek musi robić to co robi, ale to cały czas jest tutaj gdzieś w środku”

Bardzo dziękujemy za zaproszenie. To była cenna lekcja historii, która nie jest tak powszechnie znana jak ta o innych niemieckich obozach koncentracyjnych, a przecież równie ważna i warta opowiedzenia i upamiętnienia.

Trailer filmu: https://youtu.be/sUJitPvXwQs

• ROZMAWIASZ-POMAGASZ

• Nasza szkoła przystąpiła w tym roku do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Rozmawiasz-Pomagasz", który polega na organizacji wspólnych lekcji online między szkołami w Polsce i partnerami z Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Spotkania odbywają się w wybranym języku obcym – angielskim, hiszpańskim lub francuskim. Wspólne lekcje poświęcone są między innymi poznawaniu kultury, zwyczajów danego kraju oraz warunków życia. Ponadto jest to okazja do doskonalenia umiejętności językowych. Nasi uczniowie rozmawiali z uczniami z Kenii na temat tradycyjnych potraw oraz wymieniali się informacjami o szkołach. W naszym liceum zorganizowane zostały również kiermasze ze zdrową żywnością, z których dochód przekazany zostanie na pomoc fundacji GoodNetwork.

• Nasze Ekologiczne Pracownie

• W dniu 27 czerwca 2023 r. o godz. 10.00 w związku z zakończeniem Projektu WFOŚiGW „Nasze Ekologiczne Pracownie” tj. osiągnięciem efektu rzeczowego nastąpi oficjalne otwarcie nowej pracowni ekologicznej.

W otwarciu udział wezmą przedstawiciele organu prowadzącego szkołę Powiatu Łódzkiego Wschodniego, dyrekcja Liceum, opiekun pracowni, kierownik gospodarczy szkoły oraz zaproszeni goście.

W relacji zdjęciowej przedstawiamy nowy wygląd pracowni oraz zakupione pomoce dydaktyczne.

• 1 czerwca w naszym LO!!!

• Dzisiaj w naszym I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach odbył się Sportowy Dzień Dziecka !!!

W rywalizacji o Mistrzostwo Szkoły w "grach i zabawach ruchowych" zwycięża klasa 1a (wychowawczyni Katarzyna Wójcik).

Dziękujemy Panu Burmistrzowi Koluszek Waldemarowi Chałatowi za wspaniałe bilety do parku linowego w Lisowicach dla zwycięskiej klasy oraz anonimowej osobie która ufundowała piękny puchar dla zwycięzców .

Wielki brawa dla naszej trójki nauczycieli wychowania fizycznego za organizację zawodów . Piotr Rybiński,Mariusz Gajek , Jerzy Gluźniewicz.

Puchar i nagrodę wręczyła Pani Dyrektor I LO w Koluszkach Anna Olczyk.

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich dzieci !!!

Oczywiście nie mogło zabraknąć „Belgijki „

GRATULACJE !!!

• "R.A.Z." - Razem Aktywnie Zdrowo „POTRZEBUJEMY ŻYWNOŚCI, A NIE TYTONIU”.

• W dniu dzisiejszym 31 maja, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. W tym roku obchodom towarzyszy hasło „Potrzebujemy żywności, a nie tytoniu”. Temat zaproponowany został przez WHO (World Health Organization) tj. Światową Organizację Zdrowia, a jego celem jest zwrócenie uwagi na problematykę głodu na świecie i jego związek z masową uprawą tytoniu. Nasze hasło na ten dzień brzmi: "Jesteśmy eko, wybieramy naszą planetę, wybieramy zdrowie" .

Symbolicznie dzielimy się z Wami polskimi, zdrowymi owocami – jabłkami, zachęcając do mądrych, odpowiedzialnych wyborów każdego dnia. Niech będzie to wybór wspierający zdrowie Wasze i Waszych bliskich, ale również łączący się z odpowiedzialnością za naszą planetę.

Do owoców dołączamy pozytywną myśl, gdyż w dbałości o zdrowie ważna jest nie tylko kondycja naszego ciała, ale również nasz dobrostan psychiczny!

Wspaniałego dnia i smacznego!

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p.Joanną Wojtas, pedagogiem szkolnym p.Emilią Felkiewicz i psychologiem p.Anetą Szymańską-Klepacz.