• Aktualności

            • NA SZLAKU CZTERECH KULTUR CZYLI WIZYTA NA PODLASIU

            • Uczniowie klasy 4C i 4D wraz z opiekunami (p. Paweł Lewiak, p. Patryk Kozieł i p. Małgorzata Borska) jako cel swojej ostatniej licealnej wycieczki klasowej obrali Podlasie. Ten, zdawałoby się, mało popularny kierunek okazał się jednak niezwykle ciekawym wyborem.

              Pierwszego dnia uczniowie zawitali do Tykocina gdzie poznawali historię tamtejszej społeczności żydowskiej - oglądali gmach synagogi oraz odwiedzili pozostałości kirkutu czyli żydowskiego cmentarza. Zwieńczeniem wizyty w Tykocinie był tamtejszy zamek, który choć jest jedynie rekonstrukcją oryginału, robi niezwykłe wrażenie.

              Drugi dzień uczniowie spędzili w Białymstoku poznając historyczno-kulturalne dziedzictwo nie tylko samego miasta, ale także całego regionu. Dzień rozpoczął się od wizyty w Muzeum Pamięci Sybiru - wyjątkowym miejscu gdzie mogli poznać dramat wywózek, deportacji i męczeństwa Polaków pod okupacją sowiecką. Następnie nasi licealiści obejrzeli pałac Branickich z jego niezwykłą architekturą oraz spacerowali po ogrodach pałacowych urządzonych w stylu francuskim. Po południu udali się do pobliskiego Wasilkowa gdzie znajduje się Skansen Wsi Podlaskiej.

              Dzień trzeci poświęcony był kulturze prawosławnej oraz tatarskiej. W Supraślu młodzież miała okazję do obejrzenia eklektycznego pałacu Bucholców i prawosławnego soboru Zwiastowania NMP. W Kruszynianach (jednej z dwóch tatarskich wsi w Polsce) uczniowie zwiedzili mizar czyli cmentarz muzułmański i „Tatarską Jurtę”- centrum kultury tatarskiej gdzie mogli też skosztować tamtejszej kuchni. Zwieńczeniem pobytu w Kruszynianach było zwiedzanie meczetu. Krótką prelekcję o dziejach Tatarów w Polsce, ich kulturze oraz tradycjach religijnych wygłosił opiekun tego miejsca – Dżemil.

              Wycieczka była interesującą wyprawą do wielokulturowego zakątka naszego kraju i zarazem przykładem, że możliwe jest współistnienie różnych kultur i religii jeśli oparte jest o wzajemny szacunek.

            • INTEGRACJA KLAS PIERWSZYCH

            • 22.09 uczniowie klas pierwszych wspólnie z wychowawcami: p. Eweliną Rabendą (kl. 1A), p. Justyną Szkopińską (kl. 1B), p. Katarzyną Świderek (kl. 1C) i p. Natalią Jagiełło (kl. 1D), korzystając z pięknej pogody udali się do Lisowic, gdzie aktywnie spędzili dzień, uczestnicząc w grach, zabawach, pływając kajakami i rowerami wodnymi czy grając w siatkówkę. A wszystko w ramach integracji klas pierwszych.

              Zwieńczeniem spotkania było ognisko i pieczenie kiełbasek oraz …pianek.

              Dla zwycięzców przygotowanych przez wychowawców konkurencji (w których zdecydowanie dominowały biegi – min. bieg na czas z jajkiem na łyżce, bieg ze skakanką, bieg parami ze związanymi nogami a na deser przeciąganie liny) przewidziano słodką nagrodę. Ponieważ jednak wszyscy równie mocno angażowali się w zabawę, nagrodzony został każdy uczestnik integracji.

              Uczniom klasy 1B, którzy zajęli 1. miejsce serdecznie gratulujemy

              Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu wspaniałych chwil spędzonych w naszej szkole, pięknych przyjaźni i oczywiście sukcesów w nauce

              W imieniu dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Koluszkach oraz uczestników integracji składamy serdeczne podziękowania dla Urzędu Miejskiego w Koluszkach za możliwość nieodpłatnego skorzystania z atrakcji kąpieliska Lisowice.

               

            • SPOTKANIE Z WŁADYSŁAWEM STRZEMIŃSKIM

            • W poniedziałek, 18 września, uczniowie klasy 4C wzięli udział w lekcji otwartej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koluszkach poświęconej postaci Władysława Strzemińskiego. Spotkanie poprowadził Kacper Burzyński - absolwent naszej szkoły, a obecnie student III roku historii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ i praktykant w koluszkowskiej bibliotece. Uczniowie poznali biografię wybitnego artysty, twórcy unizmu i postaci związanej mocno nie tylko z samymi Koluszkami ale również z naszą szkołą, w której Władysław Strzemiński uczył na przeł. lat 20 i 30 XX wieku. Dowiedzieli się także nieco więcej o losach pomnika Orła Białego, przy którym odbywają się miejskie uroczystości państwowe. Prelegent przybliżył słuchaczom najważniejsze etapy w życiu Strzemińskiego podkreślając ich wpływ na jego twórczość. Spotkanie wzbogacone było znakomicie przygotowaną prezentacją z dużą ilością różnego rodzaju fotografii, które jeszcze bardziej pozwalały zbliżyć się do przedstawianego bohatera. Po wykładzie uczniowie mogli zadawać pytania jak również wymienić się doświadczeniami ze szkoły ze starszym kolegą z czego skrzętnie skorzystali.

            • STYPENDIUM SZKOLNE 2023/2024

            • Urząd Miejski w Koluszkach informuje o możliwości ubiegania się o stypendium szkolne dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zamieszkałych na terenie miasta i gminy Koluszki. Stypendium szkolne ma charakter socjalny, tj. przy jego przyznaniu bierze się pod uwagę kryterium dochodu na jednego członka w rodzinie i obejmuje ono uczniów od klasy I szkoły podstawowej do ukończenia szkoły ponadpodstawowej (nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia).

              Podstawą przyznania stypendium jest wysokość dochodu na jednego członka rodziny, osiągnięta w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku (z sierpnia 2023 r.). Dochód ten nie może przekroczyć kwoty 600 zł netto.

              Wypłata stypendium jest realizowana na podstawie przedłożonych rachunków bądź faktur dokumentujących wydatki związane z edukacją dziecka (zakup podręczników, słowników, literatury edukacyjnej, lektur szkolnych, zakup przyborów szkolnych, stroju gimnastycznego itp.).

              Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego należy złożyć wraz z wymaganymi załącznikami w terminie do 15 września br. w kancelarii ogólnej tut. Urzędu.

              Druki wniosków o przyznanie stypendium można otrzymać w Urzędzie Miejskim, sekretariacie szkoły bądź u pedagoga szkolnego liceum.

            • ZEBRANIA Z RODZICAMI

            • Serdecznie zapraszamy na zebrania dla rodziców, które odbędą się:

              6 września

              godz. 17.00 – dla rodziców uczniów klas pierwszych

              godz. 18.00 – dla rodziców uczniów klas drugich

              7 września

              godz. 17.00 – dla rodziców uczniów klas trzecich

              godz. 18.00 – dla rodziców uczniów klas czwartych

              Początek zebrań w holu liceum (I piętro) – spotkanie z dyrektorem szkoły, a następnie spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych.

               

            • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

            • Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24, które odbędzie się 4 września według następującego harmonogramu:

              8.00 – Msza Święta w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koluszkach

              9.00 – rozpoczęcie roku dla klas drugich, trzecich i czwartych

              11.00 – rozpoczęcie roku dla klas pierwszych

              Uczniów klas II, III i IV zapraszamy na spotkania z wychowawcami do sal:

              Kl. 2A - sala 8; 2B - sala 11; 2C - sala 16; 2D - sala 17

              Kl. 3A - sala 6; 3B - sala 1; 3C - sala 14; 3D - sala 5

              Kl. 4A - sala 7; 4B - sala 10; 4C - sala 18; 4D - sala 9

              Spotkanie z uczniami klas pierwszych odbędzie się w sali gimnastycznej, następnie w klasach z wychowawcami:

              Klasy: 1A - sala 17, 1B - sala 4, 1C - sala 18, 1D - sala 15

            • PROJEKTY Z JĘZYKA ŁACIŃSKIEGO I KULTURY ANTYCZNEJ

            • W ramach zajęć z języka łacińskiego i kultury antycznej uczniowie klas pierwszych przygotowali prace projektowe na wybrany przez siebie temat z zaproponowanych przez nauczyciela łaciny – p. Joannę Ćmiel. Uczniowie wykonywali prace w parach.

              Byliśmy pod wrażeniem kreatywności młodzieży, która przyzwyczajona raczej do wykonywania prezentacji multimedialnych musiała tym razem wykazać się zdolnościami manualnymi. Różnorodna tematyka, wybór technik wykonania prac, ich staranność i estetyka a nade wszystko poprawność merytoryczna sprawiły, że nauczycielka j. łacińskiego zdecydowała o wystawieniu prac w holu szkolnym, tak aby cała społeczność szkolna mogła zobaczyć efekty.

              Poprzeczka została zawieszona wysoko. Już teraz czekamy na prace przyszłorocznych uczniów klas pierwszych.

            • TO SIĘ NIE KOŃCZY

            • 13.06 uczniowie klas 1B, 1C, 2B, 2C, 3B, 3C, 3D wraz z wychowawcami wzięli udział w pokazie filmu dokumentalnego „To się nie kończy … Historia dzieci z obozu na Przemysłowej”, którego reżyserem jest Mateusz Winkiel (absolwent naszej szkoły) a zrealizował go we współpracy z łódzkim Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Niezwykle poruszający film opowiada historię obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich, który mieścił się w Łodzi przy ulicy Przemysłowej. Bohaterzy filmu – Ocalali z obozu wracają wspomnieniami do bardzo trudnej, często brutalnej rzeczywistości obozowego życia, które odcisnęło na nich głębokie piętno. Jak mówi jeden z Ocalałych – „to się nie kończy… to się nie da zapomnieć. Człowiek musi robić to co robi, ale to cały czas jest tutaj gdzieś w środku”

              Bardzo dziękujemy za zaproszenie. To była cenna lekcja historii, która nie jest tak powszechnie znana jak ta o innych niemieckich obozach koncentracyjnych, a przecież równie ważna i warta opowiedzenia i upamiętnienia.

              Trailer filmu: https://youtu.be/sUJitPvXwQs

            • ROZMAWIASZ-POMAGASZ

            • Nasza szkoła przystąpiła w tym roku do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Rozmawiasz-Pomagasz", który polega na organizacji wspólnych lekcji online między szkołami w Polsce i partnerami z Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Spotkania odbywają się w wybranym języku obcym – angielskim, hiszpańskim lub francuskim. Wspólne lekcje poświęcone są między innymi poznawaniu kultury, zwyczajów danego kraju oraz warunków życia. Ponadto jest to okazja do doskonalenia umiejętności językowych. Nasi uczniowie rozmawiali z uczniami z Kenii na temat tradycyjnych potraw oraz wymieniali się informacjami o szkołach. W naszym liceum zorganizowane zostały również kiermasze ze zdrową żywnością, z których dochód przekazany zostanie na pomoc fundacji GoodNetwork.

            • Nasze Ekologiczne Pracownie

            • W dniu 27 czerwca 2023 r. o godz. 10.00 w związku z zakończeniem Projektu WFOŚiGW „Nasze Ekologiczne Pracownie” tj. osiągnięciem efektu rzeczowego nastąpi oficjalne otwarcie nowej pracowni ekologicznej.

              W otwarciu udział wezmą przedstawiciele organu prowadzącego szkołę Powiatu Łódzkiego Wschodniego, dyrekcja Liceum, opiekun pracowni, kierownik gospodarczy szkoły oraz zaproszeni goście.

              W relacji zdjęciowej przedstawiamy nowy wygląd pracowni oraz zakupione pomoce dydaktyczne.

            • 1 czerwca w naszym LO!!!

            • Dzisiaj w naszym I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach odbył się Sportowy Dzień Dziecka !!!

              W rywalizacji o Mistrzostwo Szkoły w "grach i zabawach ruchowych" zwycięża klasa 1a (wychowawczyni Katarzyna Wójcik).

              Dziękujemy Panu Burmistrzowi Koluszek Waldemarowi Chałatowi za wspaniałe bilety do parku linowego w Lisowicach dla zwycięskiej klasy oraz anonimowej osobie która ufundowała piękny puchar dla zwycięzców .

              Wielki brawa dla naszej trójki nauczycieli wychowania fizycznego za organizację zawodów . Piotr Rybiński,Mariusz Gajek , Jerzy Gluźniewicz.

              Puchar i nagrodę wręczyła Pani Dyrektor I LO w Koluszkach Anna Olczyk.

              Wszystkiego najlepszego dla wszystkich dzieci !!!

              Oczywiście nie mogło zabraknąć „Belgijki „

               

              GRATULACJE !!!

            • "R.A.Z." - Razem Aktywnie Zdrowo „POTRZEBUJEMY ŻYWNOŚCI, A NIE TYTONIU”.

            • W dniu dzisiejszym 31 maja, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. W tym roku obchodom towarzyszy hasło „Potrzebujemy żywności, a nie tytoniu”. Temat zaproponowany został przez WHO (World Health Organization) tj. Światową Organizację Zdrowia, a jego celem jest zwrócenie uwagi na problematykę głodu na świecie i jego związek z masową uprawą tytoniu. Nasze hasło na ten dzień brzmi: "Jesteśmy eko, wybieramy naszą planetę, wybieramy zdrowie" .

              Symbolicznie dzielimy się z Wami polskimi, zdrowymi owocami – jabłkami, zachęcając do mądrych, odpowiedzialnych wyborów każdego dnia. Niech będzie to wybór wspierający zdrowie Wasze i Waszych bliskich, ale również łączący się z odpowiedzialnością za naszą planetę.

              Do owoców dołączamy pozytywną myśl, gdyż w dbałości o zdrowie ważna jest nie tylko kondycja naszego ciała, ale również nasz dobrostan psychiczny!

              Wspaniałego dnia i smacznego!

              Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p.Joanną Wojtas, pedagogiem szkolnym p.Emilią Felkiewicz i psychologiem p.Anetą Szymańską-Klepacz.

            • KLOCKI LEGO i BIBLIA

            • Na pierwszy rzut oka to zestawienie co najmniej zaskakujące, a jednak prawdopodobne. Przekonali się o tym uczniowie klasy 1c na jednej z lekcji języka polskiego, która odbyła się w kwietniu. Wykorzystując pozytywne wspomnienia z dzieciństwa, postanowiliśmy zastosować metodę LEGO- LOGOS do systematyzacji materiału dotyczącego ksiąg biblijnych. Lekcja powtórzeniowa odbyła się w niezwykłej atmosferze, była formą zabawy, a uczniowie chyba nawet nie zdążyli zauważyć, że podczas pozornego budowania i tworzenia, tak naprawdę powtarzają teksty biblijne. Oprócz wejścia w rolę konstruktorów, wykazali się umiejętnościami referowania tekstów kolegom, a co więcej mocno zacieśnili relacje w grupie oraz współpracę. Już nastawiamy się na kolejne niestereotypowe metody, które ułatwią nam pracę i naukę.

            • WIELKA LEKCJA O ŚWIECIE

            • 15 maja uczniowie klas 1D i 3D, realizujących rozszerzony program z geografii, wzięli udział w "Wielkiej Lekcji o Świecie", która miała miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Koluszkach. Po „Lekcji” o Władysławie Strzemińskim, historii Koluszek, dziejach koluszkowskich Żydów i Katarzynie Kobro, przyszła kolej na Świat i to w kilku jego wymiarach. Młodzież wysłuchała trzech wykładów:

              "Początki, czyli rzecz o narodzinach wszechświata" poprowadzony przez absolwenta naszej szkoły Mariusza Mąkiewicza.

              " Skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy? - jak religie objaśniają początek istnienia” - wygłoszony przez dr Sebastiana Adamkiewicza z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

              " Od braci Wright do bezzałogowych statków powietrznych. Człowiek, technika, a bezpieczeństwo podróżowania” poprowadzony przez Artura Fraja - Dyrektora Generalnego Portu Lotniczego w Łodzi.

              Na koniec młodzież mogła zobaczy film Dawida Attenborough – „Życie na naszej planecie” podejmujący ważne tematy ekologii, zanieczyszczenia, wykorzystywania naturalnych zasobów naszej planety czy przeludnienia ziemskiego globu.

              Wykłady były bardzo ciekawe, a dzięki nim młodzież mogła poszerzyć swoją wiedzę nie tylko z zakresu geografii.

              Bardzo dziękujemy Burmistrzowi Koluszek - p. Waldemarowi Chałatowi oraz Miejskiemu Ośrodkowi w Koluszkach za tak ciekawą inicjatywę, jak również naszemu absolwentowi Mateuszowi Jaśkiewiczowi, który jest pomysłodawcą i jednym z organizatorów „Lekcji”.

            • KONIEC SEZONU 2022/2023 !!!

            • W czwartek 25 maja zakończyliśmy rozgrywki SZKOLNEJ LIGI PIŁKI NOŻNEJ W I LO w KOLUSZKACH .

              7 drużyn rywalizowało w kwietniowe i majowe czwartki w rozgrywkach piłkarskich. W 30 minutowych meczach (wszystkie rozegrane po lekcjach) nie zabrakło pięknych bramek .

              21 meczy i w każdym dużo emocji !!!

              Wielkie brawa dla wszystkich drużyn !!!!

              Gratulacje dla zwycięzców FC KENIA !!!

              W pięknej ceremonii wręczenia medali i pucharu dla zwycięzców ,uczestniczyły Pani Wicedyrektor Joanna Ćmiel , Pani Sekretarz Szkoły oraz Pani Kierownik Gospodarczy Szkoły Maria Rembowska .

              Dziękuję wszystkim uczestnikom rozgrywek oraz anonimowemu darczyńcy , który ufundował piękny puchar i medale !!!

              A za 3 tygodnie gramy „Puchar Szkoły” !!!

            • PREDATOR GAMES

            • W ostatnim czasie w naszej szkole odbyły się zawody w grach komputerowych, które cieszyły się dużą popularnością wśród uczniów. W zawodach brało udział wiele osób, rywalizując w różnych kategoriach gier. Partnerem, który umożliwił rozgrywkę był PREDATOR GAMES.

              Niektórzy uczestnicy wzięli udział w grach strategicznych, gdzie musieli pokazać swoją umiejętność planowania i przewidywania ruchów przeciwnika. Były to gry takie jak Fornite, czy Rocket League. Uczestnikami tych rozgrywek byli: Bartosz Chruściel, Marcel Zaborszczyk, Michał Gralec, Franek Sobierajski, Olivier Klimczak, Jakub Szulc, Fabian Koperkiewicz, Karol Skibiński.

              Inni z kolei rywalizowali w szachach online, gdzie musieli wykazać się umiejętnością logicznego myślenia i precyzji w wykonywaniu ruchów. Uczestnikami byli Alan Miksa oraz Jakub Włodarczyk.

              Nie brakowało również rywalizacji w grach fabularnych, takich jak League of Legends, gdzie uczniowie mieli okazję wcielić się w postacie z różnych światów i zmierzyć się z trudnymi wyzwaniami. Każdy z uczestników miał swoją unikalną strategię i styl gry, co czyniło rywalizację jeszcze bardziej interesującą. Uczestnikami tych rozgrywek byli: Hubert Grzelak, Hubert Jatczak, Jakub Walczak, Maciej Białek, Mateusz Markowski oraz Adam Rojek.

              Ostatecznie uczestnicy zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi, w postaci ergonomicznych plecaków. Jednak najważniejsze było to, że uczniowie mieli okazję spędzić czas w gronie swoich przyjaciół, rozwijając swoje umiejętności i zdobywając nowe doświadczenia.

              Takie zawody pokazują, że gry komputerowe mogą być pozytywnym aspektem życia szkolnego, pozwalając uczniom na rozwijanie swoich zdolności i czerpanie radości ze wspólnej zabawy.

               

            • WYCIECZKA DO ZPUE S. A

            • W ramach realizacji edukacyjnych założeń projektu WFOŚIGW "Nasze Ekologiczne Pracownie"odwiedziliśmy Firmę ZPUE S. A we Włoszczowie, działającą od 35 lat, podążającą drogą innowacji i stale poszukującą nowych rozwiązań dla elektroenergetyki.

              W Zakładzie mogliśmy zobaczyć produkty ZPUE:

              - kontenerowe stacje transformatorowe

              - stacje do ładowania samochodów elektycznych

              - rozdzielnice średnich i niskich napięć

              - magazyny energii

              Dziękujemy ZPUE za możliwość zwiedzenia Firmy.