6 stycznia młodzież z naszego liceum pod opieką pani Katarzyny Pryputniewicz włączyła się w organizację Orszaku Trzech Króli w Koluszkach, który 6 stycznia przeszedł ulicami naszego miasta z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP do parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wolontariusze rozdawali śpiewniki i korony, a przed kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny można było obejrzeć scenkę z Herodem. Nasi uczniowie wcielili się w role Trzech Królów, a także zagrali Świętą Rodzinę. Królewski orszak prowadziła, wykonana przez jedną z naszych uczennic, Gwiazda Betlejemska. Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem przy ognisku i ciepłym posiłkiem.
Mędrcy Świata Monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie?
Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym
Ostatnie zawody sportowe w 2022 roku, jakie rozegraliśmy w naszym I LO w Koluszkach to Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym.
W kategorii dziewcząt zwyciężyła Ada Świerczyńska. 2 miejsce Natalia Głuszek. 3 miejsce Patrycja Krupińska.
W kategorii chłopców zwyciężył Dawid Jasiński. 2 miejsce Alan Miksa. 3 miejsce Jakub Galant.
Medale i nagrody najlepszym zawodnikom, wręczyła Pani Dyrektor Anna Olczyk.
Szkolne Jasełka - Świąteczna podróż po Europie
22 grudnia cała społeczność szkolna spotkała się na sali gimnastycznej, aby uczestniczyć w jasełkach szkolnych. Było to spotkanie wyjątkowe, bo po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, znów mogliśmy być razem w jednym miejscu i jednym czasie i wspólnie kolędować. W otoczeniu pięknej scenografii, młodzież przygotowująca przedstawienie (pod okiem pań Katarzyny Sobiesiak i Ewy Kierskiej) zabrała nas w podróż po kilku krajach europejskich. Przyglądaliśmy się zwyczajom świątecznym czy tradycyjnym potrawom, które pojawiają się na stołach w pierwszy dzień Świąt w Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii.
Między poszczególnymi prezentacjami słuchaliśmy kolęd i pastorałek zaśpiewanych czy zagranych (na gitarze elektrycznej, akordeonie, klarnecie i skrzypcach) przez naszych uzdolnionych muzycznie uczniów.
Na zakończenie uroczystości wręczone zostały nagrody i upominki - w konkursie wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, który odbył się w szkole na okoliczność Dnia Patrona, obchodzonego 10 grudnia i w konkursach sportowych - Mistrzostw Szkoły w Piłkę Siatkową Chłopców oraz w tenisa stołowego. Nagrodzone zostały również Aleksandra Owczarek - za piękny wiersz o tematyce świątecznej oraz Aleksandra Fronc (wielka pasjonatka twórczości Henryka Sienkiewicza), która uświetniła wręczanie nagród w konkursie wiedzy o naszym patronie, występując w roli jednego z bohaterów Trylogii - Michała Wołodyjowskiego.
Nie mogło zabraknąć życzeń, które złożyła wszystkim zgromadzonym Pani Dyrektor, dziękując również za pomoc w zorganizowaniu pikniku naukowego oraz uroczystości otwarcia nowego skrzydła.
Po jasełkach, wprowadzeni w świąteczny nastrój, uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas na spotkania wigilijne.
Otwarcie nowego skrzydła - fotorelacja
Dnia 16 grudnia 2022 roku, odbyła się oficjalna uroczystość oddania i poświęcenia nowego skrzydła budynku I Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 2.
Budowa trwała zaledwie 365 dni!
Na uroczystość przybyło wielu znakomitych gości, którzy swoją obecnością uświetnili ten ważny, wyjątkowy dla nas dzień.
1
Finał Świątecznej Paczki 2022
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli swoje serca i włączyli się do naszej szkolnej akcji "Świąteczna Paczka".
"Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca: ona daje życie" -
Henryk Sienkiewicz
Piknik naukowo-edukacyjny w nowym skrzydle szkoły
Czy 16 grudnia ubiegłego roku, kiedy podpisany został Akt Erekcyjny pod budowę nowego skrzydła szkoły, mogliśmy się spodziewać, że już rok później będziemy mogli pokazać nowe sale i zaprosić do wspólnej zabawy podczas pikniku naukowo-edukacyjnego przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych? Być może nie, ale przedsięwzięcie udało się zrealizować i już 9 grudnia otworzyliśmy drzwi do nowego skrzydła dla wszystkich, którzy zechcieli zobaczyć budynek od środka. Specjalnie na tą okazję przygotowaliśmy liczne atrakcje dla naszych gości.
W sali historycznej uczniowie mogli obejrzeć prezentację poświęconą historii naszego liceum, ilustrowaną licznymi fotografiami i okraszoną ciekawostkami. Na sali gimnastycznej można było spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, a w sali językowej sprawdzić wiedzę i umiejętności językowe rozwiązując różne quizy, w których nie zabrakło też pytań o tematyce świątecznej.
Prawdziwe cuda działy się w salach fizycznej i chemicznej. Uczniowie wywoływali burzę w probówce, spalali wstążki (magnezowe oczywiście), eksperymentowali z kulą plazmową i słuchali muzyki płynącej z kieliszków. Odważni, których nie brakowało, oglądali pod mikroskopem m.in. krew żaby czy tkankę nerwową mózgu psa.
Zainteresowanie piknikiem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Odwiedziły nas liczne grupy uczniów szkół podstawowych, jak również przedszkolaki. Obserwując szczególnie reakcje dzieci, które bardzo żywiołowo reagowały na przygotowane atrakcje możemy uznać, że to była znakomita zabawa i naprawdę udane przedsięwzięcie.
Dziękujemy za przybycie wszystkim uczestnikom pikniku, w szczególności uczniom i nauczycielom z SP nr 1 i SP nr 2 oraz przedszkolakom i opiekunom z Przedszkola nr 2.
Aleksander i Łódzkie Orientarium
Na początku grudnia uczniowie klasy 3B wraz z p. Katarzyną Łyskowicz i p. Piotrem Rybińskim udali się do łódzkiego Orientarium. Poznawali tam bioróżnorodność krainy orientalnej oraz gatunki zagrożonych zwierząt Azji Południowo-Wschodniej. Mieli też okazję zobaczyć największego słonia indyjskiego w Europie - Aleksandra oraz codzienne zwyczaje orangutanów sumatrzańskich. A ponieważ wycieczka do łódzkiego ZOO wypadła w dzień powszedni, co więcej w czasie gdy w Łodzi odbywał się szczyt OBWE, młodzież miała całe Orientarium dla siebie.
"Polska, Czechy, Unia Europejska - sport"
W listopadzie 2022r. w Zakopanem odbył się Finał Centralny XXXIX Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej -„Polska, Czechy, Unia Europejska – Sport”. Uczestniczyli w nim zawodnicy z 20 powiatów z 10 województw - łącznie 150 osób.
Celem imprezy było m.in. zwiększenie zainteresowania młodego pokolenia aktywnymi formami wypoczynku, krajoznawstwem i turystyką kwalifikowaną.
Powiat łódzki wschodni reprezentowała silna drużyna uczniów naszego liceum - Alan Miksa, Szymon Szewczyk (kl. 3D) i Jakub Pietrzyk (kl. 2D), których przygotował do olimpiady p. Paweł Lewiak oraz absolwenci naszej szkoły (Marta Mróz i Michał Lewiak). Finał poprzedziły eliminacje pisemne w formie testu zawierającego 60 pytań z zakresu wiedzy o Polsce, Czechach i Unii Europejskiej oraz historii polskiego sportu. Następnie rozegrano 6 konkurencji sportowo-rekreacyjnych.
Do ścisłego finału zakwalifikowało się sześcioro zawodników z największą liczbą punktów. Rewelacyjnie spisała się nasza drużyna zajmując trzy spośród sześciu miejsc w ścisłym finale.
Ostatecznie na pierwszym miejscu uplasował się Michał Lewiak a na piątym Alan Miksa.
W punktacji powiatów, powiat łódzki wschodni, którego trzon stanowili uczniowie i absolwenci naszego liceum, zajął pierwsze miejsce.
Dzień bluzy I LO im. Henryka Sienkiewicz - edycja II
Dnia 28 listopada 2022 r. w naszym liceum odbył się dzień szkolnej bluzy.
Oto krótka fotorelacja z tego wydarzenia:
Jeden dzień w Warszawie
2 grudnia 2022 roku uczniowie klasy 2d pod opieką pani A.Włodarkiewicz i pani P.Krawczyk wybrali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Głównym jej celem było zwiedzenie Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz poznanie jego historii. Uczniowie spacerując po wnętrzach muzeum mieszczącego się w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu, zwiedzili niezwykle interesujące Sale: Stołową, Bilardową oraz Narożną. Następnie udali się do kampusu uniwersyteckiego i odwiedzili Starą Bibliotekę, Salę Kolumnową w Gmachu Pomuzealnym, która jest siedzibą władz uniwersyteckich. Przewodnik swoimi opowieściami wzbudził zainteresowanie młodzieży Uniwersytetem Warszawskim.
Wycieczce towarzyszyła niezwykła aura zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, którą mogliśmy poczuć chodząc po świątecznym jarmarku. Bajkowe iluminacje na Krakowskim Przedmieściu nadawały Warszawie szczególnego czaru. Magiczna atmosfera unosiła się w powietrzu.
PIKNIK EDUKACYJNY
Bal andrzejkowy dla dzieci
26 listopada uczniowie naszej szkoły współorganizowali zabawę andrzejkową dla dzieci. Młodzież przygotowała salę na bal, zatroszczyła się o słodki poczęstunek dla gości, a także animowała zabawy. Atrakcją dla najmłodszych były konkursy z nagrodami, malowanie twarzy, a także możliwość zaprezentowania swojego talentu na scenie. W zabawie uczestniczyło prawie 60 dzieci, które bawiły się wyśmienicie. Zarówno dzieci jak i rodzice byli bardzo zadowoleni i wdzięczni za ten czas. W przygotowanie balu włączyło się 26 wolontariuszy pod opieką pani Katarzyny Pryputniewicz, która była pomysłodawczynią tego wydarzenia. Bal odbył się w domu parafialnym przy kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koluszkach.
Teatralna lekcja o przemocy
17 listopada 2022r. uczniowie klas 2A, 3A i 3B pod opieką p. Edyty Szeleszczyk,
p. Joanny Wojtas, p. Katarzyny Sobiesiak, p. Eweliny Rabendy i p. Emilii Felkiewicz, wzięli udział w spektaklu pt. „Wściekły” zaprezentowanym w Teatrze Powszechnym w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji”. Sztuka podejmuje niezwykle trudny temat jakim jest przemoc, która przejawiając się w codziennych słowach i drobnych gestach na początku może wydawać się niewinna. Przyzwyczajamy się do niej, na skutek czego nabiera mocy i rozpędu niczym śnieżna kula, staje się coraz bardziej destrukcyjna, niebezpieczna i trudna do zatrzymania, przeradzając się w tragiczne konflikty i zachowania.
Po występie aktorów, odbyły się warsztaty na temat przemocy, nawiązujące do obejrzanego przedstawienia. Przeprowadzone zostały w formie rozprawy sądowej, podczas której prowadzący p. Andrzej Jakubas i psychoterapeuta Aleksandra Dulas, angażując w dyskusję młodzież, próbowali odpowiedzieć na pytania: Co możemy zrobić, aby przeciwdziałać przemocy? Czy jesteśmy w stanie zrobić cokolwiek? Ile zależy od nas? Czy rzeczywistość jest czarno-biała i dzieli się na ludzi, którzy stosują przemoc oraz tych nieprzemocowych? A może w każdym z nas jest pierwiastek przemocy wymierzony w drugiego człowieka?
To było pełne emocji i refleksji spotkanie.
Zajęcia na ściance wspinaczkowej
Lekcja wychowania fizycznego inaczej!!!!
W naszym ILO w Koluszkach ruszyła ścianka wspinaczkowa. Po bardzo interesującym i owocnym kursie "OPERATORA sztucznych ścian wspinaczkowych" uzyskaliśmy uprawnienia , które umożliwiają nam prowadzenie zajęć na naszej ściance.
Dzisiaj już od samego rana, uczniowie z uśmiechem na twarzy zdobywają naszą ściankę na jednym z czterech możliwych szlaków o różnym stopniu trudności.
Wojewódzkie półfinały w piłce ręcznej dziewcząt
Wspaniały wynik sportowy dziewczyn z ILO w Koluszkach!!!
Zajmujemy 2 miejsce w półfinale wojewódzkim w piłce ręcznej dziewcząt w Tomaszowie Mazowieckim.!!!
W finale turnieju minimalnie ulegamy Mistrzniom Tomaszowa Mazowieckiego ZSP nr3 "Samochodówka". W półfinale wygrywamy z Mistrzyniami powiatu Piotrków Ziemski ZSCKZ w Bujnach 8:3
Jesteśmy 2 drużyną szkół ponadpodstawowych REJONU 2 czyli powiatów:
Tomaszów Mazowiecki, Brzeziny, Łódź Wschód, Opoczno i Piotrków Trybunalski Ziemski.
Jeden dzień w stolicy krasnali
17.11 uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawczyń Katarzyny Wójcik, Anety Korczyńskiej, Anny Stańczyk i Anetty Olejniczak oraz Małgorzaty Borskiej i Katarzyny Świderek wybrali się na jednodniową wycieczkę do jednego z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce – Wrocławia. Na miejscu młodzież nie szukała jednak krasnali (których na tę chwilę jest już podobno ok. 800), ale zagrała w grę terenową. Po kilkudziesięciu minutach „zwiedzania” okolic Rynku, wykonywania zadań, sczytywania kodów QR, nastąpiła ulubiona część wycieczek czyli „czas wolny”, wykorzystany, żeby posilić się i wypić coś gorącego. W drugiej części dnia uczniowie odwiedzili wrocławskie ZOO i Afrykarium. Wyjazd sprzyjał integracji. I tylko jednego żal – że nie można było skorzystać ze świątecznej atrakcji Wrocławia - jarmark bożonarodzeniowy otwierano dopiero następnego dnia.
Świąteczna Paczka 2022
Tradycją naszej szkoły jest organizacja akcji charytatywnej „Świąteczna Paczka”, do której serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną oraz każdego kto ma możliwość i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Naszą inicjatywą jest pomoc rzeczowa – paczki świąteczne, które powędrują do potrzebujących osób, rodzin z terenu miasta i gminy Koluszki, aby ten magiczny czas jakim są Święta Bożego Narodzenia, był dla każdego z nas czasem radosnym i pełnym dobrych myśli.
ZBIÓRKA BĘDZIE TRWAĆ W TERMINIE OD 28 LISTOPADA DO 8 GRUDNIA 2022 r.
W ramach akcji będziemy zbierać: słodycze (ciastka, czekolady, cukierki), bakalie, produkty spożywcze długoterminowe, środki czystości, artykuły chemiczne, kosmetyki itp.
Produkty można przekazywać wychowawcom klas bądź pedagogowi szkolnemu. Mamy nadzieję, że zechcecie wesprzeć naszą akcję i dołączycie do grona darczyńców.
Z góry dziękujemy za każdy gest pomocy.
"Licealiada"
Sezon zawodów międzyszkolnych "Licealiada" 2022/23 rozpoczynamy WIELKIM ZWYCIĘSTWEM!!!
W finale Mistrzostwa Powiatu Łódź Wschód w Piłkę Ręczna Chłopców, wygrywamy z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr2 w Koluszkach("Budowlanką" ) 24:12.
Teraz 22 listopada nasze ILO w Koluszkach czeka wyjazd na 1/2 Finału Województwa Łódzkiego do Tomaszowa Mazowieckiego. Tam będziemy walczyć z Mistrzami Powiatów :Brzeziny , Opoczno, Tomaszów Mazowiecki i Piotrków Trybunalski Ziemski.
Trzymajcie za nas kciuki
Nie tylko ojcowie niepodległości
Polska Niepodległość kojarzy nam się najczęściej z osobami Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincenta Witosa … Warto jednak pamiętać, że Niepodległość miała nie tylko zasłużonych Ojców, ale też wybitne Matki, a ich praca na rzecz Polski była tak samo znacząca. Kobiety na równi z mężczyznami walczyły o Polskę Niepodległą, a także o swoje prawa. Na ich roli w dążeniu do niepodległości i uzyskania praw wyborczych skupiał się uroczysty apel, przygotowany z myślą o 11 Listopada przez p. Annę Malechę, nauczyciela historii. W rolę Matek Niepodległej wcieliły się uczennice klasy 2C. O piękną i oryginalną oprawę muzyczną zadbała uczennica klasy 1B wykonując na akordeonie piosenki: „Szara Piechota” i „My, Pierwsza Brygada”.
W trakcie spotkania rozdane zostały również nagrody książkowe dla zwycięzców konkursu historyczno-plastycznego „Postaci polskiej niepodległości”. Wręczyła je Pani Dyrektor Anna Olczyk i p. Aneta Korczyńska, w zastępstwie p. Patryka Kozieła, pomysłodawcy konkursu.
1. miejsce, w głosowaniu szkolnego jury, zdobyła Emilia Ławniczak (kl. 2 A), 2. miejsce Antoni Szlawski (kl. 1D), 3. miejsce Zuzanna Kmieciak (kl. 2D). Zuzanna zwyciężyła też w głosowaniu na Facebooku. Wyróżnienia otrzymały Maja Łukasik (kl. 1B) i Celestyna Koronkiewicz (kl. 1C). Serdecznie gratulujemy talentu plastycznego i pięknych prac
Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza
Miał 3 żony, a każda z nich nosiła imię Maria. Cierpiał na kompleks związany z niskim wzrostem – miał tylko 154 cm. Być może właśnie dlatego niepokaźnego Michała Wołodyjowskiego uczynił jednym z pierwszoplanowych bohaterów Trylogii i najlepszym szermierzem Rzeczypospolitej. Filmy na podstawie jego książek osiągały rekordy oglądalności. W 1960 roku film „Krzyżacy” obejrzało ponad 32 milionów widzów. To tylko niektóre z ciekawostek dotyczących życia i twórczości Henryka Sienkiewicza - patrona naszej szkoły.
Mamy nadzieję, że jego osoba (zarówno życie jak i twórczość) jest Wam znana – nie tylko z lekcji języka polskiego. W związku ze zbliżającym się Dniem Patrona, który obchodzimy w naszej szkole 10 grudnia, zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o Henryku Sienkiewiczu.
Odbędzie się on 6 grudnia i będzie miał formę odpowiedzi pisemnej - testu. Swój udział można zgłaszać do organizatorów – p. Justyny Szkopińskiej, p. Katarzyny Świderek, p. Agnieszki Włodarkiewicz. Na zwycięzców czekają nagrody książkowe. Zapraszamy serdecznie!
Archiwum Aktualności