• Wycieczka w Beskidy klasy 2D

• Klasa 2D pod opieką wychowawcy – p. Pawła Lewiaka i nauczyciela WF p. Jerzego Gluźniewicza wybrała się na ekstremalną wyprawę z plecakami w Beskid Śląski.

Po dotarciu na miejsce (dokładnie pod Szyndzielnię) młodzież pełna optymizmu ruszyła z opiekunami pod górę. Optymizm przygasał wraz z wysokością nad poziomem morza. Nie dziwi to jednak. Do zdobycia były Szyndzielnia (1026 m n.p.m.), Klimczok (1017 m n.p.m.), a potem dotarcie do Przełęczy Karkoszczonka, gdzie znajdował się punkt noclegowy – kultowa Chata Wuja Toma. Przemiły gospodarz, piękna panorama wokół, tarasy wypoczynkowe z leżakami ukoiły skołatane nerwy i mięśnie.

Kolejny dzień to pętla wokół Szczyrku - marsz pod górę na Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Ci dla których to było za dużo, pokonali ten szlak wyciągiem krzesełkowym. Niektórzy nawet w obie strony.

Wieczorem – ognisko w towarzystwie gwiazd nad głowami i salamandry plamistej, zwabionej pewnie śpiewami.

Ostatni dzień to zwiedzanie - Szczyrku (igelitowa skocznia narciarska i piękny, drewniany kościół św. Jakuba z końca XVIII w. z barokowymi ołtarzami) oraz Bielsko-Białej (stary rynek i urocze centrum Białej z rzeźbami kultowych, bajkowych postaci wytwórni SeMaFor – Reksia oraz Bolka i Lolka). I takim bajkowym akcentem zakończyła się kolejna z wycieczek klasowych tego tygodnia.

• Tydzień pod znakiem wycieczek - 2A i 2B w Pieninach

• Drugi tydzień września upłynął nam pod znakiem wycieczek klasowych. Zaczęliśmy w poniedziałek wycieczką integracyjną klas pierwszych do Lisowic. A już w środę 08.09.2021r. w drogę ruszyły klasy drugie i trzecie.

Klasy 2 a i 2b za cel podróży obrały sobie Pieniny. Już pierwszego dnia, mimo wczesnego wyjazdu z Koluszek, młodzież razem z opiekunami – p. Katarzyną Sobiesiak, p. Joanną Wojtas i p. Edytą Szeleszczyk zdobyła Trzy Korony (982 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Pienin Środkowych. Drugiego dnia w programie znalazły się Szczawnica (Plac Dietla, Pijalnia Wód Mineralnych, Dolny i Górny Park, Inhalatorium), Palenica (722 m n.p.m.), a na deser spływ Dunajcem.

Trzeciego dnia uczniowie zwiedzali Jaworki (niewielką wieś połemkowską, która jest ważną atrakcją turystyczną regionu i spacerowali przez Wąwóz Homole, krajobrazowy rezerwat przyrody znajdujący się na obszarze wsi.

Pogoda jak na życzenie – słońce, ciepło… Wycieczka nie mogła się zatem nie udać.

• Jubileuszowe "Narodowe Czytanie"

• 4 września 2021 roku odbyła się 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą był dramat Gabrieli Zapolskiej - „Moralność pani Dulskiej”. W całej Polsce czytano tą niezwykłą opowieść o zakłamanej, skąpej i egoistycznej pani domu, prezentującej podwójną moralność, która bawi i przeraża jednocześnie.

Dziś w ciężkich boleściach ukończyłam »Dulską«. […] Może to właśnie będzie coś doskonałego, a może nic nie warte" – napisała w liście do męża autorka sztuki. Nie przewidziała, że odniesie taki sukces. Od premiery w 1906 roku do czasów współczesnych sztuka nieprzerwanie gości na polskich scenach. Przez ponad sto lat w Polsce zrealizowano ok. 210 inscenizacji. Na podstawie dramatu powstały również filmy. "Moralność pani Dulskiej" przetłumaczono na 19 języków, w tym na chiński.

My również włączyliśmy się w akcję Narodowego Czytania. Podczas lekcji języka polskiego uczniowie klasy 3c wysłuchali fragmentu „Moralności pani Dulskiej” przeczytanego przez ich kolegę Krzysztofa Mazgajewskiego.

A już za rok lekturą tej pięknej akcji, której celem jest promocja czytelnictwa i propagowanie dzieł polskiej literatury będą „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza.

• Wycieczka integracyjna klas pierwszych

• 06.09. uczniowie klas pierwszych naszego liceum razem z wychowawczyniami: p. Edytą Szeleszczyk (kl. 1a), p. Katarzyną Łyskowicz (kl. 1b), p. Ewą Kierską (kl. 1c), p. Agnieszką Włodarkiewicz (kl. 1d) oraz z opiekunami p. Emilią Felkiewicz, p. Piotrem Rybińskim i p. Katarzyną Świderek wybrali się na pieszą wycieczkę integracyjną do Lisowic. Dzięki uprzejmości Władz Miasta i Gminy Koluszki, młodzież miała możliwość skorzystania z atrakcji oferowanych w tym przepięknym, rekreacyjnym miejscu. Były zatem kajaki, wakeboard, piłka siatkowa, a na koniec ognisko z kiełbaskami. Młodzież wraz z opiekunami doskonale się bawiła, tym bardziej że pogoda dopisała.

W imieniu dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Koluszkach oraz uczestników integracji składamy serdeczne podziękowania dla Urzędu Miejskiego w Koluszkach za możliwość nieodpłatnego skorzystania z atrakcji kąpieliska Lisowice.

Wszystkim gorąco polecamy odwiedzenie tego wyjątkowego miejsca.