• Aktualności

            • Praca Ani najlepsza w konkursie ekologicznym

            • Miło nam poinformować, że Anna Śnieg - uczennica klasy 3B zwyciężyła w konkursie "Eko-Reakcje" w programie Eko-Czynni pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak na konkurs ekologiczny przystało, Ania w nagrodę otrzymała środek transportu przyjazny dla środowiska – rower. Gratulujemy Ani nie tylko wygranej, ale przede wszystkim talentu fotograficznego i życzymy dalszych sukcesów.

            • 1 Kwietnia - No backpack day

            • do naszej szkoły zawitał amerykański zwyczaj - Dzień Bez Plecaka. Wyzwolił całe pokłady kreatywności, fantazji i sprytu młodzieży. Byliśmy pod wrażeniem tego, w co można zapakować książki i zeszyty. Transportery dla zwierząt, klatki dla ptaków, garnki, wózki i koszyki sklepowe, taczka, chlebaki, nosidełko dla dziecka, a nawet … opony, wieszak na ubrania i betoniarka. Nie da się ukryć, że był to znakomity pomysł Samorządu Szkolnego na integrację i przede wszystkim świetną zabawę. Młodzieży nasza – wielkie brawa dla Was za pomysłowość!

            • Dzień otwarty Politechniki Łódzkiej

            • 30 Marca klasy 3b i 1a, pod opieką pań Katarzyny Sobiesiak, Natalii Jagiełło, Emilii Felkiewicz i Edyty Szeleszczyk, wzięły udział w zajęciach, które specjalnie dla uczniów szkół średnich przygotowali pracownicy i studenci kół naukowych z Politechniki Łódzkiej. A wszystko w ramach Dnia Otwartego PŁ.

              Młodzież uczestniczyła m.in. w prezentacji dronów, pokazach (Rozwiązania z obszaru integracji człowiek-komputer") i wykładach ("Od włókna do…." Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów; "Matematyk w ogrodzie" Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki).

              Uczniowie mogli również poznać oferty Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności oraz Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki.

            • Zaproszenie na dzień otwartych drzwi

            • Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach zapraszają kandydatów do klas I wraz z rodzicami na Dzień Drzwi Otwartych, który odbędzie się 12 kwietnia 2022r. w godzinach 14.00-17.00. Będzie to okazja do zwiedzenia szkoły, rozmów z nauczycielami i licealistami, udziału w przygotowanych na tę okoliczność atrakcjach oraz zapoznania się z dokładnymi informacjami dotyczącymi proponowanych kierunków kształcenia w naszym liceum w roku szkolnym 2022/2023.

               

            • Dzień Solidarności z Ukrainą

            • Solidarni z Ukrainą - takie hasło przyświeca dziś wszystkim. Również w naszej szkole, z inicjatywy samorządu szkolnego i pań Joanny Wojtas i Eweliny Rabendy, we wtorek 01.03.22r., zamiast obchodzić przypadające w ten dzień Ostatki, uczniowie i grono pedagogiczne ubrali się w barwy żółto-niebieskie, nosili wstążki czy małe flagi ukraińskie wpięte w ubrania.

              W ramach Dnia Solidarności z Ukrainą, spotkaliśmy się na krótkim apelu przygotowanym przez samorząd szkolny. Wysłuchaliśmy krótkiej historii Ukrainy, wiersza ks. Jana Twardowskiego „Różaniec” odczytanego przez Oliwię Klimkiewicz (kl. 3cg) i piosenki „Moja i Twoja nadzieja” zaśpiewanej przez Martę Kobus (kl. 3 cg)

              W szkole prowadzona była również zbiórka darów dla osób poszkodowanych w wojnie w Ukrainie. Zebrane produkty odebrali organizatorzy zbiórki – Stowarzyszenie Historia Koluszek i Fundacja Niezapomniane.

              Wszystkim uczniom bardzo dziękujemy za piękną inicjatywę i zaangażowanie.

            • 3 miejsce naszej uczennicy w wojewódzkim konkursie ekologicznym

            • Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Gabrysia Kijo (kl. 3A) zajęła III miejsce w III Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym " DBAM O ŚRODOWISKO W ŁÓDZKIM" pn. "Tworzymy błękitno-zieloną sieć". Wydarzenie to jest organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

              W ramach konkursu uczennica zaprojektowała ekologiczny budynek biblioteki, który zawierał w sobie elementy tzw. błękitno- zielonej infrastruktury czyli " zielone ściany" czy " ogrody kieszonkowe". W zmaganiach konkursowych brało udział blisko ćwierć tysiąca uczniów z łódzkich szkół. Gratulujemy!

            • Zwycięskie logo naszej szkoły!

            • Pod koniec ubiegłego roku Dyrekcja i Samorząd Uczniowski naszej szkoły ogłosił konkurs na opracowanie logo liceum. Złożono 8 projektów, spośród których Rada Pedagogiczna wybrała najlepszy. Zwycięzcą konkursu został Bartosz Rogulski (uczeń klasy 3C). Jeszcze raz bardzo serdecznie gratulujemy.

            • Studniówka "ANNO DOMINI" 2022

            • Studniówka uczniów klas trzecich naszej szkoły odbyła się w tym roku 15 stycznia. Maturzyści bawili się w Sali Bankietowej u Lenarta, a całość rozpoczęła się o godzinie 19.00, kiedy to

              zgromadzonych na sali uczniów, nauczycieli i rodziców – organizatorów studniówki, powitała Pani Dyrektor Anna Olczyk i uczniowie klas maturalnych Katarzyna Duda i Karol Gozdek (kl. 3ag). W przemówieniu Pani Dyrektor podkreślała wyjątkowość balu studniówkowego i przywołała chwile spędzone w liceum, gdzie tegoroczni maturzyści nawiązywali nowe znajomości, przyjaźnie, przeżywali wzloty i upadki, radości i smutki, zdobywali wiedzę i umiejętności. Następnie życzyła wszystkim uczestnikom udanej zabawy i jak najlepszych wyników na egzaminach maturalnych. Życzenia, odczytane przez Panią Wicedyrektor Joannę Ćmiel, przekazał również Starosta Łódzki Wschodni Pan Andrzej Opala i Wicestarosta Łódzki Wschodni Pani Ewa Gładysz, a także Burmistrz Miasta Koluszki Pan Waldemar Chałat wraz z Zastępcą Panią Krystyną Lewandowską.

              Po powitaniu i życzeniach, z przyjemnością obejrzeliśmy przygotowane specjalnie na ten bal przedstawienie, w którym główną rolę zagrały … emocje - radość, strach, smutek, gniew i odraza. A wszystko dlatego, że inspiracją do napisania scenariusza była bajka „W głowie się nie mieści”. Brawa dla Katarzyny Olkusz (kl. 3bg) – autorki scenariusza i wszystkich występujących uczniów – zagraliście znakomicie. Brawa dla duetu: Barbary Górnej (kl. 3bg) i Marty Kobus (kl. 3cg), które przepięknie zaśpiewały piosenkę „Somebody” Sary James.

              Po tej części przyszedł czas na najważniejszy moment studniówki – poloneza. Podziwialiśmy tańczące pary i kreacje dziewcząt, które w tym roku często stawiały na kolor – błękit, beż, zieleń, a nawet złoto i srebro, choć nadal oczywiście dominowała czerń. Połysk i brokat na sukniach (koniecznie długich) był bardzo mile widziany.

              Po części oficjalnej przyszedł czas na najbardziej oczekiwane przez młodzież: tańce i zabawę. Oprawę muzyczną zapewnił DJ Kamil Piekuś, dbając, aby każdy znalazł melodię, przy której najbardziej lubi się bawić. Znakomita zabawa trwała do białego rana.

              Rodzicom uczniów klas maturalnych serdecznie dziękujemy za zorganizowanie tej wspaniałej studniówki w tak trudnej pandemicznej rzeczywistości.

              Zdjęcia: Krzysztof Gozdek

            • BODY WORLD VITAL

            • 01.12. klasy 3A i 3B pod opieką pań Natalii Jagiełło, Eweliny Rabendy i Katarzyny Świderek wybrali się aż do Wrocławia, żeby zobaczyć jedną z najsłynniejszych wystaw dotyczącą anatomii człowieka (autorstwa prof. Gunthera von Hagens) – BODY WORLD. To już kolejna odsłona wystawy, goszczącej w Polsce nie po raz pierwszy, tym razem z cyklu VITAL, która inspiruje i zachęca do życia z zachowaniem witalności oraz pełni sił. Młodzież była oprowadzana po wystawie przez studentów V. roku medycyny.

              Ponieważ mamy okres przedświąteczny, obowiązkowym punktem wycieczki był też spacer wśród stoisk wrocławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, a także obiad w McDonald's.

            • AKCJA NIE Z TEJ ZIEMI #czytajpl2021 #nieztejziemi

            • Wystartowała siódma edycja akcji Czytaj PL, która jest największą akcją czytelniczą w Polsce promującą książki i czytanie. Przez cały listopad miłośnicy literatury mogą wypożyczać za darmo 12 ebooków i audiobooków. W tym roku można skorzystać z akcji nie tylko na smartfonie czy tablecie, ale również na czytnikach Kindle i inkBOOK.Wśród tytułów znajdują się min. kryminał Anny Kańtoch „Wiosna zaginionych”, thriller Roberta Małeckiego „Żałobnica” opowiadania Stanisława Lema (którego 100. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku), powieść fantasy „Nie ma tego złego” Marcina Mortki, powieść obyczajowa Magdaleny Witkiewicz „Srebrna łyżeczka” czy „Chwilową anomalię” Tomasza Michniewicza, która jest zapisem rozmów ze specjalistami z różnych dziedzin, którzy diagnozują społeczeństwo, a ze swoich obserwacji wyciągają wnioski na przyszłość.Pełną listę dostępnych książek znaleźć można na stronie http://czytajpl.pl/ i na Facebooku Czytaj PL. Zapraszamy do wypożyczania i czytania.

            • Świąteczna paczka

            • Zgodnie z tradycją, przygotowujemy się do grudniowej akcji „Świąteczna Paczka”, dlatego zapraszamy całą społeczność szkolną oraz każdego kto ma możliwość i chęci pomóc drugiemu człowiekowi, do włączenia się w organizowane przez nas przedsięwzięcie charytatywne. W ramach akcji będziemy zbierać: słodycze, bakalie, żywność długoterminową, środki czystości, artykuły higieniczne, kosmetyki itp. Z zebranych produktów przygotujemy paczki, które powędrują do potrzebujących rodzin z terenu miasta i gminy Koluszki, aby ten magiczny czas świąt był dla każdego z nas czasem radosnym i pełnym dobrych myśli. Zbiórka będzie trwać w okresie od 22 listopada do 10 grudnia 2021 roku. Produkty można przekazywać wychowawcom klas bądź pedagogowi szkolnemu. W imieniu organizatorów akcji: pani pedagog Emilii Felkiewicz oraz pani Joanny Wojtas serdecznie dziękujemy za każdy gest pomocy.

            • Nowe monitory multimedialne

            • Tradycyjne tablice w naszym liceum zastąpiły nowoczesne monitory multimedialne. To wszystko dzięki funduszom pozyskanym z projektu AKTYWNA TABLICA oraz wsparciu finansowemu Rady Rodziców oraz Sponsorów. Łącznie zakupiliśmy 6 monitorów, które pozwolą nam prowadzić lekcje z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy multimedialnych, wizualizować trudne zagadnienia, a tym samym stale podnosić jakość kształcenia naszej młodzieży. Serdecznie dziękuję organowi prowadzącemu szkołę Powiatowi Łódzkiemu Wschodniemu, Rodzicom i Sponsorom. Anna Olczyk - dyrektor szkoły.

            • Szlakiem miejsc przypominających postacie i wydarzenia związane z świętem niepodległości

            • Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości uczniowie klasy I C odwiedzili miejsca, przypominające o postaciach i wydarzeniach sprzed 103 lat. Okazało się, że w najbliższej okolicy są pomniki marszałka Józefa Piłsudskiego (dobrze znany w Brzezinach i mniej znany – w Katarzynowie). Imię Piłsudskiego nosi też Szkoła Podstawowa w Rogowie. Wśród koluszkowskich ulic kilka otrzymało swoje nazwy na cześć wydarzeń i ludzi, związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Mamy w naszym mieście ulicę 11 Listopada, generała Józefa Hallera, Wincentego Witosa, czy rotmistrza Witolda Pileckiego, który wojskową karierę zaczynał podczas wojny polsko – bolszewickiej w latach 1919 – 1921. Oczywiście, nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu pomnika Orła Białego, przy którym co roku odbywają się gminne uroczystości z okazji Święta Niepodległości

            • Dzień Edukacji Narodowej

            • 13 października, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, uczciliśmy to niezwykle ważne święto w życiu każdej szkoły, krótką uroczystością, w trakcie której mieliśmy przyjemność posłuchać występu uczniów Marty Kobus i Borysa Chmielewskiego (kl. 3cg) oraz Jakuba Galanta (kl. 3b).

              Całość poprowadzili uczniowie: Martyna Smejda (kl. 2b) i Krzysztof Mazgajewski (kl. 3c). Piosenki - „Jeszcze w zielone gramy”, „Ja Ciebie też, bardzo” i napisana specjalnie na tą okazję i zarapowana przez Kubę Galanta, były upominkiem i ukłonem w stronę dyrekcji, grona pedagogicznego oraz pracowników administracji i obsługi naszej szkoły. Podziękowaniom towarzyszyły życzenia i kwiaty, a cały dzień przebiegał w wyjątkowej atmosferze.

              Uroczystość zakończyła Pani Dyrektor, która wręczyła nagrody dyrektora dla pracowników i … medale dla uczennic, które zajęły pierwsze, drugie i trzecie miejsce w rozegranych w szkole mistrzostwach siatkówki dziewcząt 3x3 (zorganizowanych przez p. Piotra Rybińskiego)

              Nad uczniami występującymi podczas uroczystości, jak i przygotowującymi dekoracje czuwały i pomocą oraz radą służyły panie Emilia Felkiewicz, Natalia Jagiełło i Katarzyna Świderek.

            • Mecz piłkarski pierwszoklasiści vs. drugoklasiści

            • Podobnie jak w ubiegłym roku rozegraliśmy w hali sportowej mecz piłkarski, w którym zmierzyły się reprezentacje uczniów klas pierwszych i drugich.

              Kapitanami drużyn byli Patryk Solarek (klasy pierwsze) i Krzysztof Kludziński (klasy drugie).

              Kibice przygotowywali się do tego wydarzenia szykując transparenty czy hasła dopingujące obie drużyny.

              Zawodników i sędziego, przy dźwiękach utworu "Taniec Eleny" Michała Lorenca, wprowadzili na boisko uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach z klasy 3b, której wychowawczynią jest p. Barbara Dulińska. Dla dzieci było to niezapomniane przeżycie. Serdecznie dziękujemy za Wasz udział. 

              Mecz rozpoczęła sama pani Dyrektor Anna Olczyk symbolicznym kopnięciem piłki. Spotkanie (2x20 minut), z zachowaniem wszelkich zasad fair play i przy wspaniałym dopingu licznie zgromadzonej publiczności, obfitowało w piękne bramki (w tym strzelone również przez grające w meczu dziewczyny) i efektowne parady bramkarzy.

              W spornych sytuacjach sędzia korzystał z systemu VAR.

              Ten emocjonujący mecz zakończył się wynikiem 9:2 dla drużyny klas drugich. Zwycięzcom gratulujemy!

            • Klasy 3A, 3B, 3D i 3AG w Beskidach

            • Klasy 3a, 3b, 3d i 3ag wraz z opiekunami: p. Eweliną Rabendą, p. Natalią Jagiełło, p. Justyną Szkopińską, p. Anettą Olejniczak i p. Agnieszką Włodarkiewicz wybrały się na wycieczkę do Międzybrodzia Bialskiego, położonego w powiecie żywieckim i otoczonego pięknymi Beskidami.

              To miejsce oczarowało nas od samego początku. Najpierw Góra Żar, która przywitała nas przepięknymi widokami i torem saneczkowym, z którego oczywiście musieliśmy skorzystać.

              Potem przyjazd na kwatery i przepiękne drewniane domki. W pełni wyposażone, co sprawiło, że przygotowanie sobie śniadania czy obiadokolacji nie stanowiło żadnego problemu.

              A uwierzcie, takie śniadanko na tarasie, w tak pięknych okolicznościach natury to czysta przyjemność

              Drugi dzień to wejście na szczyt Szyndzielni (1028 m n.p.m.) i prawdziwy sprawdzian kondycji po prawie roku spędzonym przy komputerze. Daliśmy radę, co prawda w różnym tempie, ale udało się! Potem szybki wypad do Bielsko-Białej na krótki odpoczynek i posiłek.

              Po powrocie wspólne śpiewanie przy ognisku. Repertuar muzyczny był tak szeroki, że wróciliśmy wspomnieniami nawet do dzieciństwa tańcząc kaczuszki. No i oczywiście nie obyło się bez zatańczenia belgijki. Ta była bardzo wyjątkowa, bo pod gwiazdami!!

              Trzeci dzień to pożegnanie z Beskidami i przejazd do Energylandii, gdzie intensywnie podnosiliśmy sobie poziom adrenaliny, jednak dla niektórych olbrzymie rollercoastery były mniejszym wyzwaniem niż Szyndzielnia!

              Podsumowując – mamy kolekcję niesamowitych wspomnień, które zostaną z nami na długo, a może na zawsze…

            • Klasy 2C, 3C, 3BG i 3CG na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

            • Nie tylko góry były celem wycieczek klasowych tego tygodnia. Uczniowie klas 2c, 3c, 3bg i 3cg razem z wychowawcami – p. Małgorzatą Borską, p. Anetą Korczyńską, p. Katarzyną Świderek i p. Patrykiem Koziełem wybrali się w malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

              Pierwszego dnia, w planie znalazły się ruiny zamku w Olsztynie, Brama Twardowskiego i Góra Zborów ze zwiedzaniem Jaskini Głębokiej.

              Szlak Orlich Gniazd pełen jest zamków i ich ruin, dlatego w drugim dniu młodzież zwiedzała min. ruiny zamku Ogrodzieniec, który był miejscem ekranizacji m.in. ,,Janosika” J. Passendorfera czy ,,Zemsty” A. Wajdy, a w 2019 roku stały się planem filmowym do serialu ,,Wiedźmin” platformy Netflix.

              Z Ogrodzieńca wszyscy udali się na spacer wokół zamku Pieskowa Skała znajdującym się na skraju Ojcowskiego Parku Narodowego, a potem pod słynną Maczugę Herkulesa (ostaniec wapienny kształtem przypominający właśnie maczugę). Ostatnim punktem programu była Pustynia Błędowska.

              Najbardziej oczekiwany przez młodzież był jednak dzień trzeci i wizyta w Energylandii, gdzie czas oczekiwania do Zadry czy Hyperiona nie wołał o pomstę do nieba, dlatego niektórzy korzystali z największych i najbardziej obleganych atrakcji nawet dwukrotnie. A ponieważ "Wszystkie drogi prowadzą (w naszym przypadku) do Energylandii"- spotkali się w niej uczniowie dwóch różnych wycieczek z naszej szkoły. Tego dnia w Zatorze rządziły Koluszki.