• Aktualności

            • Bal andrzejkowy dla dzieci

            • 26 listopada uczniowie naszej szkoły współorganizowali zabawę andrzejkową dla dzieci. Młodzież przygotowała salę na bal, zatroszczyła się o słodki poczęstunek dla gości, a także animowała zabawy. Atrakcją dla najmłodszych były konkursy z nagrodami, malowanie twarzy, a także możliwość zaprezentowania swojego talentu na scenie. W zabawie uczestniczyło prawie 60 dzieci, które bawiły się wyśmienicie. Zarówno dzieci jak i rodzice byli bardzo zadowoleni i wdzięczni za ten czas. W przygotowanie balu włączyło się 26 wolontariuszy pod opieką pani Katarzyny Pryputniewicz, która była pomysłodawczynią tego wydarzenia. Bal odbył się w domu parafialnym przy kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koluszkach.

            • Teatralna lekcja o przemocy

            • 17 listopada 2022r. uczniowie klas 2A, 3A i 3B pod opieką p. Edyty Szeleszczyk,

              p. Joanny Wojtas, p. Katarzyny Sobiesiak, p. Eweliny Rabendy i p. Emilii Felkiewicz, wzięli udział w spektaklu pt. „Wściekły” zaprezentowanym w Teatrze Powszechnym w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji”. Sztuka podejmuje niezwykle trudny temat jakim jest przemoc, która przejawiając się w codziennych słowach i drobnych gestach na początku może wydawać się niewinna. Przyzwyczajamy się do niej, na skutek czego nabiera mocy i rozpędu niczym śnieżna kula, staje się coraz bardziej destrukcyjna, niebezpieczna i trudna do zatrzymania, przeradzając się w tragiczne konflikty i zachowania.

              Po występie aktorów, odbyły się warsztaty na temat przemocy, nawiązujące do obejrzanego przedstawienia. Przeprowadzone zostały w formie rozprawy sądowej, podczas której prowadzący p. Andrzej Jakubas i psychoterapeuta Aleksandra Dulas, angażując w dyskusję młodzież, próbowali odpowiedzieć na pytania: Co możemy zrobić, aby przeciwdziałać przemocy? Czy jesteśmy w stanie zrobić cokolwiek? Ile zależy od nas? Czy rzeczywistość jest czarno-biała i dzieli się na ludzi, którzy stosują przemoc oraz tych nieprzemocowych? A może w każdym z nas jest pierwiastek przemocy wymierzony w drugiego człowieka?

              To było pełne emocji i refleksji spotkanie.

            • Zajęcia na ściance wspinaczkowej

            • Lekcja wychowania fizycznego inaczej!!!!

              W naszym ILO w Koluszkach ruszyła ścianka wspinaczkowa. Po bardzo interesującym i owocnym kursie "OPERATORA sztucznych ścian wspinaczkowych" uzyskaliśmy uprawnienia , które umożliwiają nam prowadzenie zajęć na naszej ściance.

              Dzisiaj już od samego rana, uczniowie z uśmiechem na twarzy zdobywają naszą ściankę na jednym z czterech możliwych szlaków o różnym stopniu trudności.

            • Wojewódzkie półfinały w piłce ręcznej dziewcząt

            • Wspaniały wynik sportowy dziewczyn z ILO w Koluszkach!!!

              Zajmujemy 2 miejsce w półfinale wojewódzkim w piłce ręcznej dziewcząt w Tomaszowie Mazowieckim.!!!

              W finale turnieju minimalnie ulegamy Mistrzniom Tomaszowa Mazowieckiego ZSP nr3 "Samochodówka". W półfinale wygrywamy z Mistrzyniami powiatu Piotrków Ziemski ZSCKZ w Bujnach 8:3

              Jesteśmy 2 drużyną szkół ponadpodstawowych REJONU 2 czyli powiatów:

              Tomaszów Mazowiecki, Brzeziny, Łódź Wschód, Opoczno i Piotrków Trybunalski Ziemski.

            • Jeden dzień w stolicy krasnali

            • 17.11 uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawczyń Katarzyny Wójcik, Anety Korczyńskiej, Anny Stańczyk i Anetty Olejniczak oraz Małgorzaty Borskiej i Katarzyny Świderek wybrali się na jednodniową wycieczkę do jednego z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce – Wrocławia. Na miejscu młodzież nie szukała jednak krasnali (których na tę chwilę jest już podobno ok. 800), ale zagrała w grę terenową. Po kilkudziesięciu minutach „zwiedzania” okolic Rynku, wykonywania zadań, sczytywania kodów QR, nastąpiła ulubiona część wycieczek czyli „czas wolny”, wykorzystany, żeby posilić się i wypić coś gorącego. W drugiej części dnia uczniowie odwiedzili wrocławskie ZOO i Afrykarium. Wyjazd sprzyjał integracji. I tylko jednego żal – że nie można było skorzystać ze świątecznej atrakcji Wrocławia - jarmark bożonarodzeniowy otwierano dopiero następnego dnia.

            • Świąteczna Paczka 2022

            • Tradycją naszej szkoły jest organizacja akcji charytatywnej „Świąteczna Paczka”, do której serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną oraz każdego kto ma możliwość i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Naszą inicjatywą jest pomoc rzeczowa – paczki świąteczne, które powędrują do potrzebujących osób, rodzin z terenu miasta i gminy Koluszki, aby ten magiczny czas jakim są Święta Bożego Narodzenia, był dla każdego z nas czasem radosnym i pełnym dobrych myśli.

              ZBIÓRKA BĘDZIE TRWAĆ W TERMINIE OD 28 LISTOPADA DO 8 GRUDNIA 2022 r.

              W ramach akcji będziemy zbierać: słodycze (ciastka, czekolady, cukierki), bakalie, produkty spożywcze długoterminowe, środki czystości, artykuły chemiczne, kosmetyki itp.

              Produkty można przekazywać wychowawcom klas bądź pedagogowi szkolnemu. Mamy nadzieję, że zechcecie wesprzeć naszą akcję i dołączycie do grona darczyńców.

              Z góry dziękujemy za każdy gest pomocy.

            • "Licealiada"

            • Sezon zawodów międzyszkolnych "Licealiada" 2022/23 rozpoczynamy WIELKIM ZWYCIĘSTWEM!!!

              W finale Mistrzostwa Powiatu Łódź Wschód w Piłkę Ręczna Chłopców, wygrywamy z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr2 w Koluszkach("Budowlanką" ) 24:12.

              Teraz 22 listopada nasze ILO w Koluszkach czeka wyjazd na 1/2 Finału Województwa Łódzkiego do Tomaszowa Mazowieckiego. Tam będziemy walczyć z Mistrzami Powiatów :Brzeziny , Opoczno, Tomaszów Mazowiecki i Piotrków Trybunalski Ziemski.

              Trzymajcie za nas kciuki

            • Nie tylko ojcowie niepodległości

            • Polska Niepodległość kojarzy nam się najczęściej z osobami Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincenta Witosa … Warto jednak pamiętać, że Niepodległość miała nie tylko zasłużonych Ojców, ale też wybitne Matki, a ich praca na rzecz Polski była tak samo znacząca. Kobiety na równi z mężczyznami walczyły o Polskę Niepodległą, a także o swoje prawa. Na ich roli w dążeniu do niepodległości i uzyskania praw wyborczych skupiał się uroczysty apel, przygotowany z myślą o 11 Listopada przez p. Annę Malechę, nauczyciela historii. W rolę Matek Niepodległej wcieliły się uczennice klasy 2C. O piękną i oryginalną oprawę muzyczną zadbała uczennica klasy 1B wykonując na akordeonie piosenki: „Szara Piechota” i „My, Pierwsza Brygada”.

              W trakcie spotkania rozdane zostały również nagrody książkowe dla zwycięzców konkursu historyczno-plastycznego „Postaci polskiej niepodległości”. Wręczyła je Pani Dyrektor Anna Olczyk i p. Aneta Korczyńska, w zastępstwie p. Patryka Kozieła, pomysłodawcy konkursu.

              1. miejsce, w głosowaniu szkolnego jury, zdobyła Emilia Ławniczak (kl. 2 A), 2. miejsce Antoni Szlawski (kl. 1D), 3. miejsce Zuzanna Kmieciak (kl. 2D). Zuzanna zwyciężyła też w głosowaniu na Facebooku. Wyróżnienia otrzymały Maja Łukasik (kl. 1B) i Celestyna Koronkiewicz (kl. 1C). Serdecznie gratulujemy talentu plastycznego i pięknych prac

            • Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza

            • Miał 3 żony, a każda z nich nosiła imię Maria. Cierpiał na kompleks związany z niskim wzrostem – miał tylko 154 cm. Być może właśnie dlatego niepokaźnego Michała Wołodyjowskiego uczynił jednym z pierwszoplanowych bohaterów Trylogii i najlepszym szermierzem Rzeczypospolitej. Filmy na podstawie jego książek osiągały rekordy oglądalności. W 1960 roku film „Krzyżacy” obejrzało ponad 32 milionów widzów. To tylko niektóre z ciekawostek dotyczących życia i twórczości Henryka Sienkiewicza - patrona naszej szkoły.

              Mamy nadzieję, że jego osoba (zarówno życie jak i twórczość) jest Wam znana – nie tylko z lekcji języka polskiego. W związku ze zbliżającym się Dniem Patrona, który obchodzimy w naszej szkole 10 grudnia, zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o Henryku Sienkiewiczu.

              Odbędzie się on 6 grudnia i będzie miał formę odpowiedzi pisemnej - testu. Swój udział można zgłaszać do organizatorów – p. Justyny Szkopińskiej, p. Katarzyny Świderek, p. Agnieszki Włodarkiewicz. Na zwycięzców czekają nagrody książkowe. Zapraszamy serdecznie!

               

            • Jest treść? Jest forma! 18 bestsellerów zupełnie za darmo przez cały listopad

            • Zaczął się listopad, a wraz z nim ruszyła największa w Polsce akcja czytelnicza promująca czytanie. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery i przeczytać je zupełnie za darmo. Dotychczas w akcji Czytaj PL było dostępnych 12 pozycji, w edycji 2022 dołącza do nich sześć tytułów młodzieżowych, a więc łącznie 18 książek. Tak jak w zeszłym roku, będzie je można czytać również na czytnikach elektronicznych inkBOOK oraz Kindle!

              Szczegóły znajdziecie na plakatach umieszczonych w szkole. Zachęcamy do udziału w akcji

            • Konkurs Literacki im. Zofii Kladzińskiej

            • Księgarnia Skład Główny w Koluszkach ogłasza I edycję konkursu literackiego im. Zofii Kladzińskiej.

              Zadaniem konkursowym jest dopisanie własnego rozdziału do książki autorstwa wieloletniego pedagoga, dyrektora SP nr 2, Honorowego Obywatela Gminy Koluszki Zofii Kladzińskiej pt. "Dzieje Koluszek".

              Może zasłyszałeś ciekawą historię o swoim mieście, a jeśli nie, to podpytaj dziadka, ciotkę, sąsiadkę. Albo daj ponieść się fantazji, ale osadź opowieść w realiach swojego miasta.

              Konkurs będzie przebiegać w dwóch etapach, na szczeblu szkolnym, a następnie prace zostaną ocenione przez jury. Termin przesłania prac do organizatora drogą elektroniczną upływa 25 listopada bieżącego roku. Objętość prac: 2 stronyA4, typ czcionki Times New Roman, wielkość czcionki 12, interlinia pojedyncza.

              Ogłoszenie wyników „Konkursu literackiego im. Zofii Kladzińskiej. Dzieje Koluszek- moja historia” odbędzie się w formie wernisażu „Witryna literacka” 13 grudnia, w dniu rocznicy śmierci patronki.

              Do udziału zapraszamy uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych praz klas I-IV szkół średnich z terenu Koluszek.

              Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach wiekowych:

              I miejsce Głośnik JBLFLIP

              II miejsce Słuchawki JBL bezprzewodowe

              III miejsce Głośnik JBL GO

            • "Akademickie Spotkanie" w ILO w Koluszkach

            • Przed uczniami klas maturalnych bardzo ważne decyzje edukacyjno - zawodowe związane z wyborem uczelni i kierunków studiów. Mamy nadzieję, że będą one łatwiejsze, gdyż we wtorek

              25 października do naszej szkoły zawitali przedstawiciele programu Akademickie Inicjatywy.

              W ramach Akademickich Spotkań licealiści uczestniczyli w wykładzie, którego tematem było: ,,Jak świadomie wybierać przyszłość akademicką?’’. Młodzież maturalna miała możliwość zapoznania się z sylwetkami aglomeracji akademickich oraz z kluczowymi elementami świadomego wyboru swojej własnej ścieżki rozwoju. Tegoroczni maturzyści poznali również najchętniej wybierane kierunki kształcenia w ubiegłym roku szkolnym oraz najefektywniejsze metody pozyskiwania informacji na temat dalszej edukacji.

              Merytorycznym partnerem Akademickich Spotkań jest Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie, a swoją ofertę prezentowały uczelnie takie jak Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie, Uczelnia Techniczno-Handlowa w Warszawie, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki im. prof. J. Chechlińskiego w Łodzi, Akademia Ekonomiczno- Humanistyczna w Łodzi, Cosinus Łódź.

            • Szansa na wygranie nagrody Szkoła Roku

            • Z przyjemnością informujemy, że nasze I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach zostało zgłoszone przez uczniów i ich rodziców do nagrody Szkoła Roku w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym, który w województwie łódzkim jest prowadzony przez "Dziennik Łódzki" i "Ekspress Ilustrowany".

              Jednocześnie nominację do nagrody w Plebiscycie otrzymała także dyrektor szkoły Anna Olczyk oraz nauczyciele: Katarzyna Świderek, Anetta Olejniczak, Magdalena Bartosiewicz i Patryk Kozieł. Serdecznie gratulujemy nominowanym.

              Informujemy, że głosowanie jest płatne!!

              Głosowanie rozpoczęło się dzisiaj pod adresem:

              www.dzienniklodzki.pl/nauczyciel

            • Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej

            • W dniu 17 października 2022 r. w Zespole Szkół nr 2 w Koluszkach miały miejsce Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej.

              W wydarzeniu wzięli udział: Burmistrz Koluszek – Waldemar Chałat, Przewodniczący Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego – Sławomir Sokołowski, Członkowie Zarządu Powiatu: Marta Stasiak i Klaudia Zaborowska-Gorzkiewicz, Sekretarz Powiatu – Iwona Walter-Wisiałkowska, Skarbnik Powiatu – Barbara Ignatowska, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych – Małgorzata Szelest oraz Kierownik Referatu Promocji Powiatu i Informacji - Tobiasz Puchalski.

              Wicestarosta Łódzki Wschodni – Ewa Gładysz w imieniu Starosty Andrzeja Opali, Zarządu Powiatu Łódzkiego Wschodniego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu złożyła gorące podziękowania dla nauczycieli, pracowników oświaty oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat, które wyraziła słowami:

              „…dziękuję za każdy dzień, za Waszą dobroć, za cierpliwość jaką okazujecie swoim uczniom. W dzisiejszej niełatwej rzeczywistości, to właśnie Wy stajecie się dla młodych ludzi szansą na odnalezienie własnych wzorców, odkrywania pięknych stron świata. Jesteście przewodnikiem po tajnikach wiedzy, wyznacznikiem granic i zasad, ostoją w trudnych chwilach. ”

              Wicestarosta zapewniła również, iż władze powiatowe doceniają ogromny wysiłek i zaangażowanie, „a często nawet poświecenie” z jakim grona pedagogiczne wypełniają swoją misję. Wszystkim uczestnikom obchodów życzyła wytrwałości, sukcesów zawodowych oraz powodzenia w wypełnianiu trudnych obowiązków w oczekiwaniu lepszych czasów dla całego systemu oświaty.

              Podczas uroczystości wręczono nagrody Starosty Łódzkiego Wschodniego dla Dyrektorów szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Łódzki Wschodni.

              To szczególne wyróżnienie otrzymała również Pani Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach - Anna Olczyk za osiąganie przez szkołę bardzo dobrych i dobrych wyników dydaktyczno- wychowawczych potwierdzonych wynikami egzaminów maturalnych, dbałość o powierzone mienie, w tym bazę szkolną, skuteczność w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój szkoły oraz osobiste zaangażowanie na jej rzecz.

            • Lekcja z „Czasoprzestrzeni”.

            • 13 października, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, uczciliśmy to niezwykle ważne święto w życiu każdej szkoły, uroczystością, w trakcie której mieliśmy przyjemność uczestniczyć w lekcji: Rola nauczyciela na przestrzeni wieków. Dzięki zacnemu profesorowi- tytułowanemu Grzmot, odbyliśmy podróż w czasie- od starożytnej Grecji, przez oświecenie, okres II wojny, aż po szkołę współczesną. Każdemu etapowi podróży towarzyszyło spojrzenie na rolę nauczyciela w danym momencie dziejowym, ponadto w tle przebrzmiewały piękne piosenki: Przepis na świat, Śnić sen, Cichosza, Szkoła marzeń. Szczególny upominkiem i niespodzianką dla dyrekcji, grona pedagogicznego oraz pracowników administracji i obsługi szkoły był występ absolwentek: Patrycji Galach i Marty Kobus, które zaśpiewały piosenkę Sobie i Wam. Podziękowaniom towarzyszyły życzenia i kwiaty.

              Dzień ten był szczególnie ważny dla uczniów klas pierwszych, ponieważ złożyły one uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, oficjalnie stając się częścią szkolnej społeczności I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach Podczas spotkania Pani Dyrektor, wręczyła również nagrody dyrektora dla pracowników, a ponadto specjalne wyróżnienia w różnych konkursach: literackich, językowych, wolontaryjnych, ewangelizacyjnych, sportowych.

              Nad uczniami występującymi podczas uroczystości, jak i przygotowującymi dekoracje, czuwały i pomocą oraz radą służyły panie Katarzyna Wójcik, Natalia Jagiełło i Ewelina Rabenda.

            • Wyniki konkursu piłkarskiego TURBO-KOZAK

            • Za nami pierwsza edycja konkursu piłkarskiego TURBO-KOZAK w ILO w Koluszkach.

              W dziesięciu konkurencjach piłkarskich, swoje umiejętności techniczne sprawdziło 15 chłopaków. Zwycięża Kamil Tenentka z 1d, który uzyskuje 133 punkty i pokonuje rówieśników, i starszych chłopaków grajacych w klubach piłkarskich z Koluszek, i okolic. Było SUPER, a ja jestem zadowolony , bo jako bramkarz w konkursie, wybroniłem kilka pojedynków "sam na sam" i "rzutów karnych".

              Nagrodę - PUCHAR TURBO-KOZAKA i MIESIĘCZNY KARNET DO SIŁOWNI Fit Centrum zwycięzcy, wręczyła na akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej Pani Dyrektor Anna Olczyk.

              W przyszłym roku szkolnym odbędzie się kolejna edycja konkursu na którą już wszyscy czekają.

            • Integracja klas pierwszych

            • 07.10 uczniowie klas pierwszych wspólnie z wychowawcami: p. Katarzyną Wójcik (kl. 1A), p. Anetą Korczyńską (kl. 1B), p. Anną Stańczyk (kl. 1C) i p. Anettą Olejniczak (kl. 1D) uczestniczyli w integracji, która w tym roku odbyła się w Koluszkach, na terenie rekreacyjnym przy restauracji Malaga.

              Pogoda dopisała, zatem wszystkie przewidziane na ten dzień gry i zabawy miały szansę odbyć się na świeżym powietrzu. Konkurencje zostały zaplanowane tak, żeby każdy z uczniów przynajmniej raz wziął w nich udział. Okazało się, że najwięcej było biegania - bieg na czas z jajkiem na łyżce, bieg w worku, bieg ze skakanką, bieg parami ze związanymi nogami, bieg z rakietką i lotką. Do tego skakanie na skakance czy przeciąganie liny. A w chwilach odpoczynku uczniowie pisali … wiersze. Oczywiście na temat swojej klasy.

              Wszystkie konkurencje były punktowane. Najwięcej punktów zdobyła klasa 1D, na drugim miejscu uplasowały się ex-aequo klasy 1B i 1C, na trzecim klasa 1A. Gratulujemy!

              „Kropką nad i” była oczywiście belgijka, odtańczona przez wszystkich uczestników integracji.

              Po tak udanej integracji pozostaje nam już tylko życzyć wszystkim uczniom klas pierwszych wspaniałych chwil spędzonych w naszej szkole, zawarcia pięknych i trwałych przyjaźni i oczywiście wielu sukcesów w nauce.

            • Europejski Tydzień Sportu Szkolnego

            • Europejski Tydzień Sportu Szkolnego w naszym ILO w Koluszkach uczciliśmy meczem piłkarskim REPREZENTACJA KLAS 2 - REPREZENTACJA KLAS STARSZYCH. W sportowej atmosferze nie brakowało wielkich emocji, pięknych bramek i interwencji bramkarzy. Niespodzianki nie było, zwyciężyli" bardziej doświadczeni chłopcy z klas starszych.

              Sezon imprez sportowych w naszym liceum mamy otwarty.

              Już od poniedziałku ruszamy z kolejnymi super konkursami sportowymi.

            • Kierunek– Toruń, Gdańsk i Gdynia

            • Pierwszego dnia stolica piernika, drugiego - światowa stolica bursztynu, trzeciego – miasto z marzeń i morza – tak wyglądał program wycieczki, na którą w dniach 14-16.09. wybrali się uczniowie klas 3C, 3D i 4D pod opieką p. Katarzyny Świderek, p. Małgorzaty Borskiej. p. Patryka Kozieła i p. Pawła Lewiaka.

              Gdańsk zwiedzany był tradycyjnie – z przewodnikiem. Najwięcej emocji dostarczyło wejście na 82-metrową wieżę Bazyliki Mariackiej, na którą można się dostać tylko wąskim korytarzem, będącym na początku dość klaustrofobicznym ciągiem z wąskimi schodami. Po wyczerpującej wspinaczce (do pokonania jest razem 409 schodów) młodzież została jednak nagrodzona widokiem rozległej panoramy ukazującej całe piękno Gdańska. Warto było się wspinać.

              Duże wrażenie zrobiło też na uczniach Muzeum II Wojny Światowej i jego wystawa główna opowiadająca nie tylko o genezie wojny i jej skutkach, ale również o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach.

              Trochę inny sposób zwiedzania uczniowie „zaliczyli” w Toruniu. Zostali zaproszeni przez przewodników do uczestniczenia w grze miejskiej. Podzieleni na kilkuosobowe grupy, odkrywali tajemnice i ciekawostki Torunia, dobrze się przy tym bawiąc. Dodatkowym bonusem była nagroda dla dwóch drużyn, które zdobyły najwięcej punktów.

              Pogoda dopisała (przynajmniej przez dwa pierwsze dni). Były spacery nad morzem (najwcześniejszy już o 7.00 rano), ognisko, dużo zwiedzania, ale i sporo czasu na wspólną integrację i zabawę.