• Aktualności

            • WIZYTA W MIEJSKIEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W KOLUSZKACH

            • W kwietniu uczniowie klasy 1A, pod opieką pani Edyty Szeleszczyk, udali się na lekcję w terenie do Oczyszczalni Ścieków w Koluszkach. Podczas wizyty młodzież miała możliwość poznać technologiczne procesy oczyszczania ścieków z uwzględnieniem wymogów ekologicznych i przy wykorzystaniu nowoczesnych metod sprzyjających środowisku.

              Wizyta była jedną z kilku zaplanowanych w ramach realizacji edukacyjnych założeń projektu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi – „Nasze Ekologiczne Pracownie”, który jest prowadzony w liceum. Celem wizyty była szeroko zakrojona edukacja ekologiczna i kształtowanie wśród młodzieży odpowiedzialności za środowisko.

            • MATURY CZAS ZACZĄĆ

            • Drodzy Maturzyści!

              Już tylko godziny dzielą Was od jednego z najważniejszych wydarzeń w Waszym życiu – egzaminu dojrzałości, który jest jednocześnie końcem jednego i początkiem nowego etapu w Waszym życiu. Cztery lata pracowaliście na to, aby matura zakończyła się dla Was wielkim sukcesem, a jej wynik pozwolił Wam zrealizować plany i dostać się na wymarzone studia.

              Życzymy Wam spokoju i wiary we własne możliwości, jak najlepszego wykorzystania wiedzy i umiejętności zdobytych w liceum, wspaniałych wyników, z których będziecie dumni. A ponieważ 4 maja obchodzony jest też Dzień Gwiezdnych Wojen, dodamy: NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI!

              - Dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły i Wasi młodsi koledzy

            • OSTATNI RAZ Z MOJĄ KLASĄ

            • Jak co roku, w ostatni piątek kwietnia pożegnaliśmy uroczyście uczniów klas czwartych, którzy z tą chwilą stali się absolwentami naszej szkoły.

              Tradycyjnie, podczas pierwszej części uroczystości, będącej podsumowaniem wszystkich lat spędzonych w liceum, wręczone zostały nagrody książkowe i dyplomy (za najlepsze wyniki w nauce, pełnienie funkcji chorążego i asysty pocztu sztandarowego liceum, sukcesy w konkursach, udział w życiu klasy i szkoły (w tym w wydarzeniach sportowych), wolontariat, a także listy gratulacyjne i podziękowania dla rodziców. Nowością były nagrody specjalne, które otrzymało 6 uczniów, za szczególne zaangażowanie w życie szkoły.

              W części drugiej, przygotowanej pod okiem pań Katarzyny Łyskowicz, Agnieszki Włodarkiewicz, Anetty Olejniczak i Edyty Szeleszczyk, mogliśmy zobaczyć prezentację ze zdjęciami naszych absolwentów, obejrzeć wersję niskobudżetową filmu wzorowanego na serii „Matura to bzdura” z udziałem naszych czwartoklasistów, usłyszeć piosenki w wykonaniu uczniów młodszych roczników i życzenia dla maturzystów.

              Zakończenie roku było niezwykle wzruszającym momentem : byliśmy razem przez cztery lata (nawet jeśli przez jeden rok, ze względu na pandemię, spotykaliśmy się tylko przed ekranami komputerów), wspólnie uczestniczyliśmy w szkolnych uroczystościach, wycieczkach, dniach otwartych. Wspólnie przeżywaliśmy dobre i trudne chwile. Nie dziwi zatem, że ten „ostatni raz z moją klasą” obfitował nie tylko w uśmiech wywołany zdjęciami przywołującymi chwile spędzone w szkole, ale również, a może przede wszystkim, we łzy.

              „Nie do wiary jak szybko płynie czas

              Wczoraj mali, dziś dorosły świat […]

              Drodzy absolwenci! Mamy nadzieję, że czas spędzony w „Sienkiewiczu” będziecie wspominać niezwykle ciepło. Przecież, jak w innej piosence, którą mogliście usłyszeć podczas zakończenia roku: „w życiu piękne są tylko chwile”, a w naszym liceum wspólnie przeżyliśmy wiele takich chwil

            • WIZYTA NA WYDZIALE NAUK GEOGRAFICZNYCH UŁ i W PAŁACU HERBSTA

            • Uczniowie klasy 1D, którzy realizują rozszerzony program geografii, postanowili wraz z wychowawcą, p. Anettą Olejniczak, odwiedzić Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. W sali Muzeum Geologicznego im. Jana Ziomka powitała ich dr Beata Stanisławczyk. Uczniowie wysłuchali przygotowanego dla nich wykładu z zakresu geologii. Omówiona została budowa Ziemi, jej dzieje oraz fazy rozwoju. Następnie miała miejsce część warsztatowa - uczniowie poznawali rodzaje skał i minerałów oglądając przygotowane dla nich eksponaty. Mogli każdego z nich dotknąć, obejrzeć z bliska, wychwycić charakterystyczne cechy. Następnie zwiedzali samo Muzeum Geologiczne, gdzie zgromadzono kilka tysięcy unikalnych eksponatów skał i minerałów.

              Drugim punktem wizyty w Łodzi było Muzeum Pałac Herbsta. W drodze do niego, młodzież mogła obejrzeć niezwykle interesującą zabudowę dawnej dzielnicy robotniczej tzw. Księżego Młyna. Na miejscu uczniowie udali się na spacer po pałacowych ogrodach, gdzie główną atrakcją były pięknie kwitnące magnolie, a w samym pałacu, należącym do znanego w całym mieście fabrykanckiego rodu Scheiblerów-Herbstów, korzystając z audioprzewodników, zwiedzali kolejne pomieszczenia poznając ich przeznaczenie i podziwiając bogate wyposażenie. Sam pałac został zbudowany w II poł. XIX wieku w stylu renesansowym, ale jego wnętrza łączą już różne style - od pełnego przepychu rokoko aż po umiarkowany klasycyzm. Ta interdyscyplinarna wycieczka pozwoliła zatem pierwszoklasistom utrwalić nie tylko wiadomości z zakresu geografii, ale także historii.

            • SPORTOWE POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

            • W poniedziałek chłopcy z klas 4 rozegrali swój ostani mecz piłkarski w naszym I Liceum Ogólnokształcącym im H.Sienkiewicza w Koluszkach . Na zakończenie swojej sportowej przygody w szkole ponadpodstawowej , po raz ostatni założyli reprezentacyjne szkolne koszulki i zmierzyli się z reprezentacją klas 3 .

              W emocjonującym meczu zwyciężają MATURZYŚCI 6:5.

              Dzięki za udział we wszystkich sportowych wydarzeniach szkolnych .

            • VICE-MISTRZYNIE WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO !!!!!

            • Jesteśmy I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach!!!

              Druga drużyna (szkoła ponadpodstawowa) w całym wielkim województwie łódzkim w piłkę nożną !!!!!!

              W turnieju „Finał Województwa” rozgrywanym dzisiaj w Piotrkowie Trybunalskim w 1/2 wygrywamy z Liceum Ogólnokształcącym im. B .Prusa w Skierniewicach 5:1 .

              W finale po niezwykle wyrównanym meczu (mając szanse na gole) ,przegrywamy tylko 0:1 z I LO w Radomsku !!!

              W meczu o 3 miejsce LO Skierniewice wygrywa z Zespołem Szkół Mundurowo-Technicznych w Ostowie 2:1.

              5 miejsce zajmuje Zespół Szkół w Łęczycy .

              Dzięki dziewczyny !!!!!

            • OBCHODY XVI ŚWIĘTA POWIATU ŁÓDZKIEGO WSCHODNIEGO

            • W dniu 22 kwietnia 2023 r. mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w obchodach XVI Święta Powiatu Łódzkiego Wschodniego. W Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skoszewach została odprawiona msza koncelebrowana w intencji mieszkańców Powiatu.

              Po mszy udaliśmy się na teren Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Gospodarzami tegorocznego Święta Powiatu byli Starosta Łódzki Wschodni Andrzej Opala i Piotr Szcześniak Wójt Gminy Nowosolna.

              Tradycyjnie podczas Święta Powiatu zostały wręczone nagrody dla najzdolniejszych uczniów szkół ponadpodstawowych i placówek oświatowych.

              Z I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Koluszkach nagrodzono:

              Anitę Darnowską,

              Alana Miksę.

              Serdecznie dziękujemy za zaproszenie oraz gratulujemy nagrodzonym.

            • ZA NAMI DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI

            • 14 kwietnia otworzyliśmy drzwi liceum dla ósmoklasistów, którzy tego dnia mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić budynek naszej szkoły, zapoznać się z ofertą edukacyjną na nadchodzący rok szkolny, porozmawiać z uczniami i nauczycielami liceum i otrzymać odpowiedź na najważniejsze pytania, m.in. dotyczące zasad rekrutacji.

              Zaglądając do kolejnych sal, odwiedzający nas licznie kandydaci do klas pierwszych (niejednokrotnie razem z rodzicami) mogli zobaczyć i uczestniczyć w doświadczeniach chemicznych (niektóre o ciekawie brzmiących nazwach: „burza w probówce”, „magiczna różdżka”) czy pokazach fizycznych (z zakresu elektrostatyki, optyki, z wykorzystaniem wodoru czy paneli fotowoltaicznych). W sali biologicznej można było usłyszeć ciekawostki dotyczące anatomii i fizjologii człowieka czy obejrzeć prezentację o profilaktyce próchnicy, która jest prowadzona w naszej szkole.

              W sali historycznej prezentowana była natomiast inscenizacja hołdu pruskiego. Ósmoklasiści sprawdzali również swoją wiedzę w quizach matematycznych, chemicznych, językowych (z j. angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy francuskiego), z j. polskiego ze znajomości lektur czy quizie biologicznym. Warto było dać się „przepytać”, bo na zwycięzców czekały nagrody.

              Pogoda tego dnia dopisała, więc odwiedzający nas uczniowie mieli również okazję obserwować słońce przez teleskop na tarasie widokowym szkoły.

              Podobnie jak w ubiegłym roku byliśmy miło zaskoczeni liczbą odwiedzających nas osób. Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy w tym dniu odwiedzili naszą szkołę. Zapraszamy serdecznie w nowym roku szkolnym.

            • AKCJA REKRUTACJA

            • Od poniedziałku 24 kwietnia 2023r. rusza AKCJA REKRUTACJA. Informujemy, że w tym roku funkcjonują dwa systemy informatyczne obsługujące rekrutację. Do naszego Liceum logujemy się na stronie lodzkie.edu.com.pl

              VULCAN Rekrutacja 2023 – przewodnik dla kandydata rejestrującego się samodzielnie w systemie

              ​​​​​​​

            • „SZUKAM PRZYJACIELA”

            • 05.04, w przeddzień przerwy świątecznej, odbył się w naszej szkole apel z okazji Świąt Wielkanocnych, przygotowany przez uczniów pod okiem p. Katarzyny Pryputniewicz i p. Anety Korczyńskiej. W przedstawieniu zatytułowanym „Szukam przyjaciela” inspirowanym jedną z najpiękniejszych powiastek filozoficznych, autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego – „Mały Książe”, bohater szukał tego co w życiu ważne – przyjaźni, szczęścia i Boga. Wszak są to, cytując słowa scenariusza, wartości, których poszukuje i których pragnie każdy z nas, bez względu na rasę, płeć, wyznanie czy status majątkowy. W bardzo uniwersalnym przesłaniu młodzież wskazała, że współczesna pogoń za pieniądzem, urodą czy karierą, szukanie zapomnienia w używkach sprawia, że stajemy się ludźmi zimnymi, obojętnymi na drugiego człowieka, a siłą, która pozwoli nam się z tego wyzwolić są przyjaźń i wiara.

              Przedstawienie uzupełniły piosenki nawiązujące do jego treści, m.in. „Przeżyj to sam”, „Małe rzeczy”.

              Po apelu głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała i pogratulowała uczniom pięknego występu oraz złożyła życzenia świąteczne dla całej społeczności szkolnej.

            • Z jak ZDROWIE

            • W marcu, w pracowni kulinarnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach, uczniowie klasy 1A realizowali innowację programowo - metodyczną "R. A. Z. - Razem Aktywnie Zdrowo".

              Podczas kulinarnych warsztatów powstały potrawy warte grzechu: tort owocowy z serkiem mascarponee, chleb bananowy, kremowe gnocchi, tortillowe przekąski, placuszki bananowe z owocami i wyjątkowe spaghetti. Wszystkie dania autorstwa uczniów promowały zdrowy styl życia, kształtowały umiejętność współpracy w grupie i sprzyjały realizacji zaplanowanych celów.

            • TEATRALNE SPOTKANIA I PODRÓŻE MAŁE I DUŻE

            • Od zakończenia ferii zimowych minęło już sporo czasu. Na horyzoncie widać co prawda zbliżające się święta wielkanocne, ale 8 tygodni codziennej nauki każdemu może dać się we znaki.

              Trzeba zadbać, aby organizm nie pokazał nam „systemu error” i nie odmówił posłuszeństwa. Sposobem na to są małe przerywniki w nauce, a do nich bezsprzecznie należą wspólne klasowe wyjazdy czy wycieczki. Dają one niezbędny oddech od „wkuwania” i są znakomitym sposobem na integrację klasową.

              Dlatego w marcu kilka klas skorzystało z tej sposobności i spędziło (pod opieką wychowawców i nauczycieli) czas poza szkołą na wspólnych wyjazdach.

              Uczniowie klas 4A i 4B wybrali się do Teatru Jaracza w Łodzi na spektakl „Marzenie Nataszy”, kompilację dwóch monodramów („Marzenie Nataszy” i „To ja wygrałam”) autorstwa młodej rosyjskiej dramatopisarki. Warto dodać, że była to ostatnia okazja na obejrzenie tego spektaklu, który po 10 latach grania, zszedł z afisza.

              Do teatru wybrali się również uczniowie klas 1A, 1D i 3D. Tym razem celem był Teatr Powszechny i sztuka „Pomoc domowa” - komedia Marca Camolettiego, opowiadająca dalsze perypetie Nadii – pomocy domowej, prawdziwego agenta w spódnicy, która wszystko wie, wszystko widzi i wszystko ma pod kontrolą.

              Na wycieczki – do Krakowa, Poznania i Torunia wyjechali uczniowie klas 3C, 2A, 2C, 4A i 4B. Zwiedzanie miast połączyli z integracją klasową, a także nauką – w Poznaniu młodzież uczestniczyła w lekcji o dramatopisarzach irlandzkich i ich dziełach.

            • SYMULACJA ROZPRAWY SĄDOWEJ W WYKONANIU KLASY 3C

            • Uczniowie klasy 3C, po realizacji na zajęciach wiedzy o społeczeństwie tematów z zakresu prawa karnego, postanowili pokazać nauczycielom i kolegom czego się nauczyli. Przygotowali więc symulację rozprawy sądowej. Trzecioklasiści podeszli do sprawy wyjątkowo solidnie - zadbali o odpowiedni scenariusz, kostiumy, dekorację sali. Oskarżoną o morderstwo była Wiktora B. Pozornie prozaiczna sprawa okazała się jednak nieco bardziej skomplikowana. To jednak nie zazdrość o awans w pracy była motywem zbrodni. Postępowanie dowodowe i zeznania świadków wniosły nowe okoliczności do sprawy. Mordercą okazał się mąż denatki, który twierdził, że był to nieszczęśliwy wypadek- wyjaśni to już odrębne postępowanie. Przygotowana przez uczniów symulacja była na wysokim poziomie, co podkreśliła w podsumowaniu obecna na niej p. dyrektor Anna Olczyk. Podobne zdanie mieli inni nauczyciele obecni na sali. Symulację rozprawy oglądali także uczniowie klasy 3D, którzy mogli przekonać się, że tematyka z zakresu prawa może być źródłem bardzo ciekawych doświadczeń.

            • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE HISTORYCZNYM „JÓZEF BEM I JEGO EPOKA”

            • W marcu został rozstrzygnięty Wojewódzki Konkurs Historyczny „Józef Bem i jego epoka”, pod patronatem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, w którym udział wzięli nasi uczniowie.

              Miło nam poinformować, że Szymon Jóźwik (kl. 2A) zajął 4. miejsce w konkursie wiedzy, w którym uczestnicy musieli wykazać się znajomością życia i działalności Józefa Bema oraz epoki, w której żył bohater.

              W kategorii: konkurs plastyczny 1 miejsce zajęła Wiktoria Graczyk (kl. 1A), 2 miejsce przypadło Mai Łukasik (kl. 1B)

              Serdecznie gratulujemy!

            • WSPANIAŁY SUKCES !!!

            • 28.03.2023 reprezentacja chłopców naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach , rozegrała towarzyski mecz w piłkę siatkową z reprezentacją chłopców Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Brzezinach.

              Wygrywamy na gorącym parkiecie w Brzezinach 3:2 w setach !!!

              (23:25, 25:17, 23:25, 25:20, 25:20)

              WIELKIE GRATULACJE !!!!

            • ZWYCIĘSTWO W XIX KONKURSIE "CZŁOWIEK - RÓWNOWAGA - ZDROWIE".

            • 24 marca odbył się XIX Międzyszkolny Konkurs ,, Człowiek – Równowaga - Zdrowie ". Organizatorem imprezy, jak co roku, było II Liceum Ogólnokształcące w Łodzi oraz Wydział Zarządzania UŁ przy współpracy z Fundacją Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

              Z dumą informujemy, że uczennice naszej szkoły Marta Modrzewska i Wiktoria Ziółek z klasy 4B, najlepiej rozwiązały test dotyczący anatomii i fizjologii człowieka i tym samym zdobyły zaszczytne I miejsce, wyprzedzając pozostałe siedem drużyn z łódzkich liceów.

              Również druga część konkursu, w której zadaniem było wykonanie posteru pt. „Poczuj klimat”, nie mogłaby odbyć się bez udziału naszego liceum. Poster reprezentujący naszą szkołę wykonały Barbara Kowalska i Emilia Ławniczak z klasy 2A. Dziewczyny zajęły III miejsce w tej kategorii. Opiekę nad przygotowaniami do obu części konkursu sprawowała p. Katarzyna Łyskowicz.

              Zwycięzcom gratulujemy!!

            • KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO I NIEMIECKIEGO

            • I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach organizuje już po raz piąty Okręgowy Konkurs Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego. Konkurs ten adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, którzy pragną zmierzyć się z rówieśnikami sprawdzając swoje kompetencje językowe i wiedzę dotyczącą kultury krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych.

              Honorowym patronem objeli konkurs Starosta Łódzki Wschodni - Andrzej Opala

              oraz Burmistrz Koluszek - Waldemar Chałat.

               

              Poniżej zamieszczamy regulamin konkursu.

              Regulamin_konkursu_V_edycja.doc

            • Dni otwarte na Uniwersytecie Medycznym

            • 15 marca uczniowie klasy 3B wraz z nauczycielami p. Katarzyną Sobiesiak i p. Katarzyną Łyskowicz wybrali się na Dni Otwarte na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Młodzież miała możliwość zapoznania się z ofertą kierunków studiów oraz uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Uczniowie mogli również zapoznać się z działalnością kół naukowych oraz organizacji studenckich. Największą atrakcją były otwarte wykłady dla każdego z odwiedzających oraz warsztaty m.in. z szycia, języka migowego i wielu innych, na które mogli się zapisać. Wizyta pomogła uczniom utwierdzić się w przekonaniu, że wybór profilu biologiczno - chemicznego był słuszny.

            • II edycja Szkolnych Mistrzostw w Grze Państwa Miasta

            • Człowiek uczy się całe życie, a podróże kształcą. Chyba każdy z nas słyszał te słowa przynajmniej raz w życiu i przy różnych okazjach przekonywał o tym na własnej skórze. Młodzież może powiedzieć o tym najwięcej – w końcu swoją wiedzę weryfikuje codziennie w realiach szkolnych. I nie chodzi tylko o odpowiedzi ustne czy sprawdziany, ale również konkursy czy olimpiady.

              Okazją do pokazania jak wiele uczniowie się nauczyli, nie tylko w czasie podróży, ale przede wszystkim podczas lekcji geografii z p. Pawłem Lewiakiem była druga już edycja szkolnych Mistrzostw w grze Państwa i Miasta.

              Tegoroczną edycję wygrały Zuzanna Grodzicka i Paulina Kwiatkowska (klasa 4D), które zgodnie stwierdziły: „Na geografii dowiedziałyśmy się m.in., że róż to nie tylko określenie barwy, ale też nazwa rzeki w powiecie makowskim, a Halicz to miasto, szczyt góry i potok. Ta wiedza pozwoliła nam osiągnąć sukces”.

              2. miejsce zajęli Mateusz Dymowicz i Jakub Pietrzak (kl. 2D) a 3. miejsce Piotr Olszyński i Kuba Trzeciak (klasa 2A).

              W imieniu Samorządu Szkolnego i p. Pawła Lewiaka bardzo dziękujemy wszystkim za udział, zaangażowanie i dobrą zabawę. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.